İstanbul – Bursa Arası ‘Deniz Kuşu’ İle 18 Dakikaya İniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursa ile İstanbul arasındaki ulaşımı 18 dakikaya indirecek deniz uçağı seferleri, 1 Nisan’da başlıyor. Deneme seferlerine başlayan “Seabird”, günde iki sefer gerçekleştirecek. Bir süre önce İstanbul Bursa arası deniz deni...

İstanbul – Bursa Arası ‘Deniz Kuşu’ İle 18 Dakikaya İniyor (26 Mart 2013)

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursa ile İstanbul arasındaki ulaşımı 18 dakikaya indirecek deniz uçağı seferleri, 1 Nisan’da başlıyor. Deneme seferlerine başlayan “Seabird”, günde iki sefer gerçekleştirecek.

Bir süre önce İstanbul Bursa arası deniz deniz otobüsü seferlerini başlatan Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşım alanında yeni bir projeye daha imza attı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa ile İstanbul arasındaki ulaşımı 18 dakikaya indirecek deniz uçağı seferleri, 1 Nisan’da başlayacak. Deniz Uçağı Bursa’nın Gemlik sahili ile İstanbul’un Haliç sahili arasında faaliyet gösterecek.Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Burulaş’ın deniz uçağı seferlerinin tanıtımı dolayısıyla Haliç’teki iskelede basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın İstanbul ile entegrasyonunu çok önemsediklerini söyledi.

İstanbul ve Bursa’nın yakınlaşması için her alanda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Altepe, “2 ay kadar önce BUDO yolcu gemisi seferlerini başlattık. 1 Nisan’da deniz uçağı seferlerimizi başlatacağız. Deniz uçakları 19 yolcu kapasitesine sahip. Uçaklar, 18 dakikada Bursa’ya, Gemlik’e ulaşacak. Yine aynı şekilde Bursa’dan kalkan uçaklar da İstanbul’un kalbine, Balat’a inecek. Bizler, zamanın kıymetini biliyoruz. Bundan dolayı 14 milyon nüfusuyla Türkiye ekonomisinin kalbi İstanbul’un, Bursa’ya yakınlaşması bizim için çok anlamlı” dedi.

Bilet fiyatlarının 100 lira olduğunu belirten Başkan Altepe, “Seferlerin Bursa sanayisine ve turizmine önemli katkılar yapmasını bekliyoruz. Şu aşamada günde karşılıklı iki sefer yapacağız. Ancak talebe göre sefer sayılarını ve dolayısıyla uçak sayılarını da çoğaltacağız. Hedefimiz para kazanmak değil, hizmet vermek” şeklinde konuştu.

Başkanın konuşmasının ardından tanıtım toplantısını takip eden gazeteciler sırayla uçağa binerek 10 dakika boyunca İstanbul semalarında dolaştılar. Oldukça rahat seyahat imkanı sağlayan deniz uçağı, İstanbul ve Bursalıların ilgi odağı olması bekleniyor.Biletler “www.burulas.com.tr” adresinden ya da “444 99 16” numaralı telefon aracılığıyla alınabilecek. Uçaklara, Haliç’teki Kadir Has Üniversitesi Caddesi’ndeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri’nin yanındaki iskeleden ve Gemlik Limanı’ndan binilecek. Uçaklar, salı günü dışında haftanın 6 günü, Haliç’ten sabah saat 08.30 ve akşam saat 18.00’de, Gemlik’ten ise sabah saat 09.15, akşam saat 18.45’te havalanacak.

İHA / Mehmet Altunışık