tazedirekt.com yeniden açılıyor

Türkiye'nin önde gelen girişimcisi ve melek yatırımcısı Hasan Aslanoba'nın iki yıl önce kurduğu ancak geçtiğimiz yılın şubat ayında yüzde 30'luk büyüme ve aylık 2 milyon TL ciroya rağmen kapattığı tazedirekt.com, Migros tarafından s...

tazedirekt.com yeniden açılıyor (19 Mart 2017)

Türkiye'nin önde gelen girişimcisi ve melek yatırımcısı Hasan Aslanoba'nın iki yıl önce kurduğu ancak geçtiğimiz yılın şubat ayında yüzde 30'luk büyüme ve aylık 2 milyon TL ciroya rağmen kapattığı tazedirekt.com, Migros tarafından satın alınmasının ardından yeniden faaliyete geçiyor

Genelde internet yatırımları ile tanınan Aslanoba, tazedirekt.com için işin üretim tarafına da geçmiş ve Bursa'da iki ayrı çiftlik kurmuştu. Kendi ürettiği ürünleri satan ve kendi dağıtım ağını kuran Aslanoba, işe büyük hedeflerle başlamasına karşın başarılı olamadı. İnternet sitesi yaklaşık iki yıl faaliyette kalmasının ardından geçen sene Şubat ayında siteye koyulan bir duyuru ile kapandı.

"ŞAH MAT OLDUM"

Aslanoba, piyasada büyük bir şaşkınlık yaratan kapatma kararını “piyasa koşulları ve operasyonel dengeler”e bağlamıştı. Kapanma kararından birkaç gün sonra yaptığı detaylı açıklamada ise, bu işten 4-5 yıl zarar etme riskini göze almasına karşın zararın tahminlerinden çok daha öteye gittiğini ve işin sürdürülemez noktaya geldiğini belirtmişti. Aslanoba, "Bütçelediğim zarar ile gerçekleşen zarar arasında büyük uçurum oluşmaya başlamıştı. Kesin kapatmaya karar vermeden önce, kar/zarar tablolarında çok farklı senaryolar çalıştım, ancak çıkış yolu bulamadım. Sonunda şah-mat olduğuma karar verip hızlıca kapatma kararımı uyguladım" demişti.

Açıklamasında kapanma kararı ile ilgili olarak kendisini de eleştiren Aslanoba, diğer işleri nedeniyle tam olarak odaklanamadığını, bir teknoloji girişimcisi olarak henüz yeteneklerini test etmediğini, ekip kurmakta başarısız olduğunu ve yönetici değişikliklerinde hatalar yaptığını dile getirmişti. Aslanoba, "Sonuçta Türkiye için tamamen yeni olan bir iş modelini hayata geçiriyorduk. Geriye baktığımda, tam odaklanamayan bir girişimci olmak yerine, keşke sadece yatırımcı olarak kalsaydım diyorum. Bundan sonraki iş hayatımda da sadece yatırımcı olmayı planlıyorum" diyerek açıklamasını noktalamıştı.

2016 Kasım ayında ise sürpriz bir gelişme yaşandı ve Migros tazedirekt.com'u satın aldığını duyurdu.

Bu satın almanın ardından da bugün yapılan açıklama ile sitenin 21 Mart itibariyle yeniden faaliyete başlayacağı duyuruldu.

Kaynak: BusinessHT