İspanya Yoksullukla Mücadele Ediyor

Ekonomik krizin etkisinden kurtulamayan İspanya’da yoksul halk için gıda yardımı toplanmaya başlandı 2008 yılından bu yana ekonomik krizle mücadele eden, işsizliğin yüzde 26’yı geçtiği, yoksulluğun yüzde 10 arttığı, yaklaşık 2 milyon hanenin yoksulluk sınırının alt...

İspanya Yoksullukla Mücadele Ediyor (1 Aralık 2013)

Ekonomik krizin etkisinden kurtulamayan İspanya’da yoksul halk için gıda yardımı toplanmaya başlandı

2008 yılından bu yana ekonomik krizle mücadele eden, işsizliğin yüzde 26’yı geçtiği, yoksulluğun yüzde 10 arttığı, yaklaşık 2 milyon hanenin yoksulluk sınırının altında yaşadığı İspanya’da, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere başlatılan gıda toplama kampanyası sürüyor.

Üçüncü yılına giren kampanya kapsamında, ülke genelinde 5 bin 78 alış veriş merkezi önüne kurulan tezgahlarda vatandaşlardan her türlü gıda yardımı yapması talep ediliyor. 29 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında yürütülen kampanyada 60 binden fazla gönüllü çalışırken, hedef, 10 bin tondan fazla gıda yardımını ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilmek.

İspanya Devlet Gıda Bankaları Federasyonu (FESBAL) yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl 1 milyon 287 bin 705 kişiye gıda yardımı ulaştırıldığı, bu yıl da vatandaşların desteğinin çok daha fazla olmasının memnuniyet verici olduğu belirtildi. Açıklamada, “Caritas’ın ( Katolik Kilisesi’nin yardım kuruluşu) verilerine göre, İspanya’da 3 milyon kişi ayda 300 avroluk gelirle yaşıyor. Bu insanların yardıma ihtiyaçları var. Tüm ülkenin buna hassasiyet gösterip, kenetlenmesini istiyoruz” ifadesine yer verildi.

Madrid’de bir süpermarket önünde gönüllü çalışan Maria ise AA muhabirine, “Katılım ve yardım çok yüksek, bundan dolayı oldukça memnunuz. İnsanlar bazen sadece bir kaç parça yiyecek değil, içi gıda ürünleri dolu torbalar getiriyorlar. İspanya’daki bu durum en az bir kaç yıl daha devam edecek gibi gözüküyor. Hatta insanlar henüz durumun ciddiyetini yavaş yavaş anlamaya başladı. Ben gönüllü olarak yaptığım bu işten çok mutluyum. Bu, zor zamanlarda sokağa çıkmak ve elinden gelen yardımı göstermek gerek diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Gıda yardımı karşılığı maç bileti

Real Madrid de, bu kampanya kapsamında geçen hafta 5 kg. gıda karşılığı Galatasaray maçına bilet vermişti. Toplanan gıda yardımları ise ihtiyacı olan dar gelirli ailelere dağıtılmıştı.