AB, yalan haberle mücadele için çalışma grubu kurdu

Avrupa Komisyonu, internet üzerinden hızla yayılan yalan haberlerle mücadele etmek amacıyla 40 uzmandan oluşan çalışma grubu kurdu Brüksel, internet üzerinden yalan haberler ile mücadele etmek için aralarında gazeteciler, sivil toplum örgüt&uum...

AB, yalan haberle mücadele için çalışma grubu kurdu (16 Ocak 2018)

Avrupa Komisyonu, internet üzerinden hızla yayılan yalan haberlerle mücadele etmek amacıyla 40 uzmandan oluşan çalışma grubu kurdu

Brüksel, internet üzerinden yalan haberler ile mücadele etmek için aralarında gazeteciler, sivil toplum örgütü üyeleri ve teknoloji devlerinin de bulunduğu 40 uzmandan oluşan bir çalışma grubu kurulduğunu açıkladı. Avrupa Komisyonu'nun Dijital Ekonomi'den sorumlu üyesi Maria Gabriel Avrupa Birliği düzeyinde yalan haberler ile mücadele etmenin önemine vurgu yaptı:

"Sosyal medya platformlarının oynaması gereken rol üzerinde çalışmaya başlamış bulunuyoruz. Bugün itibariyle uzmanların çalışma sistemine müdahale etmemek gerekiyor. İşlerine saygı göstermek önemli. Sorumluluğun ne düzeyde olması gerektiğini uzmanlar belirleyecek. Elimizde bulundurduğumuz araçlar neler? Buna göre tavsiyelerde bulunacaklar. Avrupa Birliği düzeyinde neler yapılabilir. Bunu belirleyecekler."

Gabriel ifade özgürlüğünün önemli olduğunu da belirtti.

Uzmanlardan oluşan çalışma grubunun önümüzdeki aylarda konu ile ilgili tavsiyelerde bulunması bekleniyor.

Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi yetkilisi Lutz Klinken duruma açıklık getirdi:

"Sorun sosyal ağın oldukça geniş olması. Önemli olan bilgileri toplamak ve bunları bir araya getirmek. Bunun yanı sıra kullanıcı isimlerini tespit etmek ve sitede tıklanma sayısını yükseltmek."

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz günlerde internet üzerinden yalan haberlere karşı yeni yasa çıkarılacağını ifade etmişti.

Euronews