Berlinale’den Ken Loach’a ‘Yaşam Boyu Başarı’ Ödülü

64. Berlin Uluslararası Film Festivali (Berlinale), ‘İngiliz işçi sınıfının şairi’ olarak anılan usta yönetmen Ken Loach’u Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırmaya hazırlanıyor. 6-16 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek Berlinale’de, LoachR...

Berlinale’den Ken Loach’a ‘Yaşam Boyu Başarı’ Ödülü (1 Aralık 2013)

64. Berlin Uluslararası Film Festivali (Berlinale), ‘İngiliz işçi sınıfının şairi’ olarak anılan usta yönetmen Ken Loach’u Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırmaya hazırlanıyor. 6-16 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek Berlinale’de, Loach’un eski birçok filmi için de özel gösterimler düzenlenecek.

77 yaşındaki Ken Loach, ‘işçi sınıfının yönetmeni’ olarak da biliniyor. 1966 yılında BBC çatısı altında yönetmenliğe başlayan Loach, belgesel ile kurgu arasındaki çizgiyi seyrelten yönetmenlerin başında geliyor.

Önümüzdeki şubat ayında 64. kez düzenlenecek Berlin Film Festivali’nin onur ödülü İngiliz yönetmen Ken Loach’a verilecek.

6-16 Şubat 2014 arasında düzenlenecek festivalin genel sanat yönetmeni Dieter Kosslick, Loach için şu ifadeleri kullandı: “Filmlerindeki mizahı ve sosyal adaletsizliklere gösterdiği tepki ile hayranlık uyandıran Ken Loach gibi bir yönetmeni ödüllendirmekten onur duyuyoruz.”

1966 tarihli TV filmi Cathy Come Home, Kes (1969), My Name is Joe (1998), Sweet Sixteen (2002) ve yönetmenin 2009 tarihli filmi Looking for Eric programda yer alacak filmlerden bazıları.

Filmlerinin çoğunda amatör oyuncularla çalışan yönetmen, sıradan insanların hayatındaki sıradışı cesaret ve tutkuyu yansıtmaktaki ustalığıyla ün saldı. Dünya festivallerinden sayısız ödülün sahibi olan Loach, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü alamasa da toplamda yedi ödül kazandı. 64. Berlin Film Festivali kapsamında Ken Loach’un 10 filminin gösterileceği bir de retrospektif gerçekleştirilecek.

Şu sıralar, son yönetmenlik denemesi olacağı açıklanan filmi ‘Jimmy’s Hall’ (politik aktivist Jimmy Gralton’ı odağa alıyor) üzerinde çalışan İngiliz yönetmen, geçen yıl İtalya ’nın prestijli festivallerinden Torino Film Festivali tarafından verilen yaşam boyu onur ödülünü reddetmişti. Loach, festivali düzenleyen Ulusal Sinema Müzesi’nde, işçilerin taşeron şirket aracılığıyla çalıştırılmasını ve güvencesiz-düşük ücretle çalışmaya direnen işçilerin işten çıkartılmasını görmezden gelemeyeceğini açıklamıştı.