İsmail Saymaz ve Hasan Cemal RSF’nin ‘100 Basın Kahramanı’ Listesinde

2014 yılında Abdi İpekçi Yılın Gazetecisi Ödülü’nü kazanan Radikal muhabiri İsmail Saymaz ve T24 yazarı Hasan Cemal Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2014 yılına ait “100 basın kahramanı” (lnformation Heroes) listesinde de yer aldı. Sınır Tanım...

İsmail Saymaz ve Hasan Cemal RSF’nin ‘100 Basın Kahramanı’ Listesinde (30 Nisan 2014)

2014 yılında Abdi İpekçi Yılın Gazetecisi Ödülü’nü kazanan Radikal muhabiri İsmail Saymaz ve T24 yazarı Hasan Cemal Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2014 yılına ait “100 basın kahramanı” (lnformation Heroes) listesinde de yer aldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), tarafından bugün yapılan açıklama ilan edilen listede, 65 ayrı ülkeden 100 ‘basın kahramanı’ bulunuyor.

Kamboçya, Pakistan, İran, Rusya, Çin, Eritre, Azerbaycan, Vietnam, Belarus, Bahreyn gibi, medya üzerinde yoğun devlet baskısının hissedildiği ülkelerden pek çok gazetecinin yer aldığı listede, Wikileaks belgelerinin yayınlanmasını sağlayarak ABD hükümetinin hedefi haline gelen ve halen, sığındığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşamını sürdüren Julian Assange da bulunuyor.

RSF tarafından “100 Basın Kahramanı” listesini tanıtmak için hazırlanan broşürde, gazetemiz muhabiri İsmail Saymaz’ın yaptığı haberlerle, geçtiğimiz yıl Eskişehir’deki Gezi Parkı protestoları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın katil zanlılarının yargı önüne çıkarılmasına katkı sağladığı belirtiliyor. RSF bülteninde, devlet yetkililerin, olaya ilişkin görüntüler ortaya çıkmadan önce, “Ali İsmail’i arkadaşları öldürmüş olabilir” dediği hatırlatılarak, İsmail Saymaz’ın haberleriyle birlikte gerçeğin açığa çıkmasından sonra da Eskişehir Valisi’nin İsmail Saymaz’ı ‘tehdit ettiği’ belirtiliyor.

Saymaz’ı ve Hasan Cemal’i 2014’ün 100 Basın Kahramanı arasında gösteren RSF bülteninde, canlı bir medya görüntüsüne rağmen Türkiye ’de bağımsız gazetecilik konusunda sorunlar yaşandığı ve basın üzerinde bir hükümet baskısının olduğu belirtilerek, 2013 yılında 131 gazetecinin işten çıkarıldığı veya istifaya zorlandığı raporlanıyor.

Radikal