İşlemci de İş Kalmayınca Intel Televizyoncu Oluyor!

Bilgisayar ve benzeri cihazlarda kullanılan işlemcileri üreten Intel, internet tabanlı televizyon yayını yapmaya hazırlanıyor. İddialar doğruysa kısa bir süre sonra deneme amaçlı yayınlar başlayacak. Çevrimiçi yani online televizyon yayıncılığı başta Google olmak üzere birç...

İşlemci de İş Kalmayınca Intel Televizyoncu Oluyor! (31 Aralık 2012)

Bilgisayar ve benzeri cihazlarda kullanılan işlemcileri üreten Intel, internet tabanlı televizyon yayını yapmaya hazırlanıyor. İddialar doğruysa kısa bir süre sonra deneme amaçlı yayınlar başlayacak.

Çevrimiçi yani online televizyon yayıncılığı başta Google olmak üzere birçok teknoloji devinin gözünü diktiği bir alan. Geçtiğimiz aylarda Intel’in de bu alana yatırım yapacağı ve yayıncılığa soyunacağı haberleri duyurulmuştu.

Bu konuda adımları hızlandıran Intel’in önümüzdeki günlerde ABD’nin bazı şehirlerinde deneme yayınlarına başlayacağı iddia edildi.

TechCrunch internet sitesinin haberine göre Intel, şimdiden içerik sağlayıcı firmalarla anlaşmalar yapmaya başladı. Ülkemizde Tivibu ile kullanılan ve Settop Box adı verilen kutularla yayın yapacak olan Intel, içeriği internet üzerinden sağlayacak.

Haberin kaynağı daha fazla detay açıklamazken, çalışma ile ilgili bilgilerin önümüzdeki hafta düzenlenecek olan CES 2013 fuarında resmen duyurulabileceği bilgisini de verdi.

İşi kolay değil

Televizyon yayını konusu hem dünyada hem ülkemizde özellikle büyük firmaların iştahını kabartıyor. Ancak bu alandaki belirsizlikler, gelir paylaşımının nasıl yapılacağı konusu ve telif hakları gibi konular firmaların somut adımlar atıp başarılı olmasının önünde önemli bir engel olarak duruyor.

Google de halen kullanılan Google TV isimli bir projeye sahip. Ancak beklenen başarıyı elde ettiğini söylemek şimdilik zor. Intel’in bu alanda nasıl yer alacağı tam olarak netleşmese de başarılı olup olmayacağını zaman gösterecek gibi görünüyor.

Öte yandan Intel’in daha önce akıllı televizyonlar için işlemci ürettiğini ve bazı firmaların bu işlemcileri kullandığını da belirtelim.

Editörün Yorumu :

Intel’in bu hamlesi gayet mantıklı bence. Çünkü işlemci konusu bilgisayarların giderek önemini yitirmeye başladığı ve tablet/akıllı telefon gibi ürünlerin satışlarının arttığı günümüzde artık ikinci planda kalmaya başladı. Bunu fark eden Intel kendine farklı çıkış yolları aramaya başlıyor. Ancak bu alanda birçok belirsizlik olduğunu ve içerik sağlayıcı firmaların karlarını paylaşma konusunda çok hevesli olmadıklarının altını çizmekte fayda var. (Özgür Çetin)

siftdelete.net