Işıl Işıl Rengarenk Buzdan Yapılardan Oluşan Büyüleyici Bir Kentte Gezinti

Çin'in kuzeyindeki Harbin kentinde düzenlenen 31'inci Buz Festivali'nde, dünyanın en gösterişli buzdan heykelleri sergileniyor. Kardan dev heykeller Harbin’de görücüye çıktı. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden b...

Işıl Işıl Rengarenk Buzdan Yapılardan Oluşan Büyüleyici Bir Kentte Gezinti (7 Ocak 2015)

Çin'in kuzeyindeki Harbin kentinde düzenlenen 31'inci Buz Festivali'nde, dünyanın en gösterişli buzdan heykelleri sergileniyor.

Kardan dev heykeller Harbin’de görücüye çıktı. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden buz heykel sanatçılarını ve meraklıları bir araya getiren Çin’in geleneksel buz festivali başladı…

Çin’in Heilongjiang eyaletinin merkezi Harbin’de düzenlenen geleneksel Buz Festivali, dünyanın en sıra dışı festivallerinden biri. Festival sırasında kentin dört bir yanı buzdan devasa heykeller ve yapılarla donatılıyor.

Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden buz heykel sanatçılarını ve meraklıları bir araya getiren festivalde yapılan kardan dev heykeller, geleneğe uygun olarak geceleri rengarenk ışıklarla aydınlatılıyor.

Binlerce kişinin ziyaret ettiği Festival'de dünyanın önemli kalelerinin, binalarının buzdan heykelleri ve buzdan kaydıraklar ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Çin’in en soğuk yerlerinden biri olan Harbin’de sıcaklıklar zaman zaman eksi 35 dereceye kadar düşebiliyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki kentte 1985’ten bu yana düzenlenen ve on binlerce turist çeken festival, kentin en büyük gelir kaynaklarından biri. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, hem soğuk iklim tecrübesini yaşıyor, hem de kentteki buzdan heykelleri görme fırsatını buluyor.

FESTİVALİN TARİHÇESİ

Çin’in Qing Hanedanlığı (1644-1911) döneminden kalan kış geleneği ‘buz fenerleri’ne dayanıyor. Köylü ve balıkçıların kış aylarında ışık kaynağı olarak kullandığı buz fenerlerinin yapımı için, bir kovaya su dökülüp dışarda donmaya bırakılıyordu. Su tamamen donmadan hafifçe ısıtılıp kova şeklindeki buz çıkarılıyordu. Tepesine bir delik açılıp içinde kalan su dökülerek buzdan bir tasa dönüştürülüyor, ortasına mum dikiliyordu. Rüzgârdan etkilenmeyerek hayat kurtaran bu ışık, ‘buzdan şehir’ olarak bilinen Harbin’de giderek daha popüler hale geldi.

Fotoğraflar: Reuters, EPA, AFP-Getty Images Video: AFP