Yürüyelim Arkadaşlar!

Yürümek kişileri daha mutlu ve yaratıcı yapıyor ABD’deki Santa Clara Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, konsantrasyon ve daha iyi düşünmek için yürümenin etkili olabileceğini gösterdi. Yürürken beyin aktivitesini hatırı sayılı derecede artırıyor ...

Yürüyelim Arkadaşlar! (29 Nisan 2014)

Yürümek kişileri daha mutlu ve yaratıcı yapıyor

ABD’deki Santa Clara Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, konsantrasyon ve daha iyi düşünmek için yürümenin etkili olabileceğini gösterdi.

Yürürken beyin aktivitesini hatırı sayılı derecede artırıyor ve hareketliliğin olduğu bu bölge genellikle mutlulukla ilişkilendiriliyor. Endorfin ve BDNF (hafıza nöronlarını koruyan ve tamir eden protein) salgısı mutluluk halini ve zihinsel performansı tetikliyor.

Çoğu üniversite öğrencisi 176 gönüllü, bazı yaratıcılık testlerine tabi tutuldu. Gönüllülerden testlere oturarak, koşu bandında, açık havada ve yürüdükten sonra yanıt vermeleri istendi.

Yürürken ve yürüdükten sonra gönüllülerin bu testlerde daha başarılı olduğu görüldü.

Araştırmaya imza atanlardan Marily Oppezzo, koşu bandında ve açık havada yürüyenlerin yaratıcılığında yüzde 60 artış saptandığını vurguladı.

Araştırmanın sonuçları “Journal of Experimental Psychology” dergisinde yayımlandı.