İnternete Para Ödeme Dönemi Sona Erecek

Facebook F8 yıllık geliştirici konferansında, milyarlarca insana bedava internet bağlantısı sağlayacak drone'un test uçuşunun başarıyla tamamlandığını duyurdu. Sosyal medya ve teknoloji devi Facebook, önümüzdeki yıllarda dünya üzerinde internet ba...

İnternete Para Ödeme Dönemi Sona Erecek (27 Mart 2015)

Facebook F8 yıllık geliştirici konferansında, milyarlarca insana bedava internet bağlantısı sağlayacak drone'un test uçuşunun başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Sosyal medya ve teknoloji devi Facebook, önümüzdeki yıllarda dünya üzerinde internet bağlantısı bulunmayan kimsenin kalmaması için harekete geçti. Facebook'un yaklaşık 2 yıl önce start verdiği "internet.org" isimli projesi kapsamında İnsansız Hava Araçları (Drone) dünyanın ulaşılamayan noktalarına internet erişimi götürecek.

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan test uçuşundan geçer not olan drone'ların kullanıma girmesinin ardından yaklaşık 6 milyar kişiye hizmet sunması bekleniyor.

Yunan mitolojisinden ilham alınarak Aquila adı verilen ve maksimum 20 bin metre yükseklikte uçacak olan drone'ların önümüzdeki yıllarda kullanıma girmesi bekleniyor.

Facebook'un bu projesi hakkında kişisel Facebook sayfası üzerinden açıklamalarda bulunan şirketin kurucu CEO'su Mark Zuckerberg, enerjisini güneşten alan ve bu sayede aylarca kesintisiz uçabilen araçların kanat genişliğinin bir Boeing 737'den biraz daha büyük, ağırlığının ise bir otomobilden daha hafif olduğu bilgisini paylaştı. Zuckerberg, erişilemeyen bölgelere kolaylıkla ulaşabilecek bu araçların tüm dünyaya internet getireceğinin altını çizdi. 

Titan Aerospace’i Satın Almak İstemişti

Özellikle internet kullanımının sınırlı olduğu dünyanın geri kalmış bölgelerinde dahi kullanıcı kazanmayı amaçlayan Facebook,  geçen yıl güneş enerjisi ile çalışan insansız hava araçları üreticisi Titan Aerospace’i satın almak istemişti.

Facebook’un genç kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde de (MWC) bu düşüncesini bir kez daha dile getirmişti.

Ancak Facebook son anda karar değiştirerek bu servis için yine güneş enerjisi ile çalışan insansız hava araçları üreten İngiltere merkezli havacılık şirketi Ascenta’yı 20 milyon dolara satın almıştı. Titan Aerospace’i de bunu fırsat bilen Google satın almıştı.

20 Km Yükseklikte 5 Yıl Havada Kalabiliyor

Üzerindeki güneş panelleri sayesinde 5 yıl havada kalabilen ve 4 milyon kilometre gidebilen insansız hava aracı 20 km yükseklikte kalabiliyor. Ağırlığı 160 kilogramı geçmezken 32 kilogram da yük taşıyabiliyor.