İnternet Hız Kesti!

Son bir haftadır Türkiye genelinde internet bağlantılarında düşük hız sorunu ve kopmalar yaşanıyor Çoğu kullanıcı aynı sorunu yaşasa da, bunun kendi bölgesindeki yoğunluktan ya da işyerindeki, evindeki bağlantıdan kaynaklandığını düşünüyor, üzerinde durmuyor. Ancak tü...

İnternet Hız Kesti! (28 Ocak 2014)

Son bir haftadır Türkiye genelinde internet bağlantılarında düşük hız sorunu ve kopmalar yaşanıyor

Çoğu kullanıcı aynı sorunu yaşasa da, bunun kendi bölgesindeki yoğunluktan ya da işyerindeki, evindeki bağlantıdan kaynaklandığını düşünüyor, üzerinde durmuyor. Ancak tüm internet erişim servis sağlayıcılarında aynı anda aynı sorunun yaşanmasının bir rastlantı olamayacağı düşünülerek, bu yavaşlamanın nedeni merak ediliyor.

Sosyal medyada ve teknoloji dünyasında sorunun, “filtreleme” nedeniyle olabileceği konuşuluyor. Uzmanlar, “İnternet şebekesindeki trafik filtreleme uygulamaları üzerinden geçiriliyor ise kullanıcı tarafında yavaşlamalar kesinlikle kaçınılmazdır” diyor.

En çok yavaşlama da sosyal paylaşım ağlarında yaşanıyor. En yaygın kullanılan Twitter ve Facebook’un sayfaları geç açılıyor. Hatta bazen hiç erişilemiyor. Bunun bir örneği de 24 Ocak Cuma günü yaşandı. Saat 15.45 itibarı ile Twitter’a 20 dakika süre ile erişilemedi.

Sosyal ağlara erişimde ve kullanırken yaşanılan bu sorunların da “gizli filtreleme” uygulamasından kaynaklanabileceği belirtiliyor.

Bilişim teknolojisi uzmanlarının bu konudaki görüşleri şöyle:

“İnternet şebekesi üzerindeki trafik bazı özel donanım ve yazılım uygulamalarına yönlendirilerek filtrelenebilir. Filtreleme uygulamaları en basit vekil (proxy) sunucular üzerinden sansürleme amaçlı yapılabileceği gibi çok daha komplike yazılımlar ile internet kullanıcısının takip edilmesine kadar gidebilir. Yani hangi kullanıcının hangi siteleri ziyaret ettiğini takibe kadar gidebilir” diyor uzmanlar. Ve şöyle açıklıyor: “Diyelim sadece Facebook erişimleri izlenmek isteniyor. (Örneğin Facebook’a hangi IP lerden kimler bağlanıyor diye loglama yapılmak istendiğinde), Facebook gibi popüler bir sitenin erişimlerini loglamak, loglama seviyesine bağlı olarak kullanıcılarında hissedilir yavaşlamalara neden olabilir. İnternet şebekesindeki trafik filtreleme uygulamaları üzerinden geçiriliyor ise kullanıcı tarafında yavaşlamalar kesinlikle kaçınılmazdır.”