İnternet Dünyası ve Sosyal Ağlarda Bir Yıl Böyle Geçti

2012’in bitmesine 15 gün kala, arama motorları ve sosyal paylaşım siteleri bütün bir yılda neler olup bittiğini özetleyen bilgiler yayınladılar. Bazıları bunları özel olarak açtıkları web sitelerinde yayınlarken, bazıları da kendi siteleri içerisindeki özel bir bölümde yer...

İnternet Dünyası ve Sosyal Ağlarda Bir Yıl Böyle Geçti (14 Aralık 2012)

2012’in bitmesine 15 gün kala, arama motorları ve sosyal paylaşım siteleri bütün bir yılda neler olup bittiğini özetleyen bilgiler yayınladılar.

Bazıları bunları özel olarak açtıkları web sitelerinde yayınlarken, bazıları da kendi siteleri içerisindeki özel bir bölümde yer vermeyi tercih ettiler. Bir anlamda ‘dijital yıllık’ da sayılabilecek bu adres ve uygulamaları sizin için derledik. Göz atmak isterseniz buyurun!

Facebook

Facebook, facebookstories.com adında oluşturduğu özel bir sayfada, 2012 yılının en çok konuşulan olaylarını yayınladı. İşte, ABD, İngiltere, Avustralya ve Fransa’nın da dahil olduğu 11 ülkenin sosyal ağında en popüler olan 10 konu:

1- ABD Başkanlık Seçimleri

2- Superbowl 2012

3- Whitney Houston’ın ölümü

4- Sandy Kasırgası

5- Londra Olimpiyatları

6- Trayvon Martin’in ölümü

7- Facebook’un hisselerini halka açması

8- Aurora nişancısı

9- Dick Clark’ın ölümü

10- Obama’nın gey evliliklerini onaylaması.

Facebook’un bu sayfasında ne yazık ki 2012 yılında Türkiye’de en çok konuşulan konular yer almıyor.

Facebook bunun dışında ayrıca bir de kendi kişisel 2012 özetinizi görebilmeniz için bir uygulama hazırlanmış. Uygulama size bir yıl boyunca Facebook’taki en çok beğeni /etkileşim alan ve paylaşılan iletilerinizi görüntülüyor.

Twitter

Twitter geçtiğimiz yıl da yaptığı ve yılın en çok konuşulan konularının derlendiği özel sayfayı, 2012 yılı için de hazırladı. 2012.twitter.com adresinden ulaşılabilen bu sayfada, yılın en çok dikkat çeken, en çok RT alan altın tweetleri paylaşılmış.

Bu raporda ayrıca, Twitter’a özel oluşturulan hesaplar da yer alıyor.

Twitter bu yılın raporlarını çıkartmak için Vizify adlı girişimle bir işbirliğine gitmiş. Vizify sayesinde, aynı Facebook’ta olduğu gibi kişisel 2012 raporunuzu da alabiliyorsunuz. Uygulamanın Twitter’ınıza erişimine izin verdikten sonra tweetlerinizde en çok kullandığınız kelimeler, en çok etkileşim alan tweet’leriniz, sizi en çok mention eden kullanıcının verileri de ortaya çıkıyor. Bu uygulama ile tweetlerinizin yıl boyuncaki dağılımlarını da görebiliyorsunuz.

Google

Google’da her yıl yapılan aramalarda yükselen trendleri kapsayan Zeitgeist’ın 2012 sonuçları açıklandı. Zeitgeist , bu yıl da 2012 yılının en önemli olayları ve en son trendlerini gözler önüne serdi.

Google’un 2012 yılı boyunca 146 farklı dilde tam 1.2 trilyon arama gerçekleştirildiğinin açıklandığı raporda, tüm dünya genelindeki önemli olayların yer aldığı bir bölüm var.

Ancak ülke ülke araştırma yapılabilme olanağı da sunulmuş. Dolayısıyla, Facebook’un yıllık raporundan farklı olarak Türkiye’deki arama verilerini de görebiliyorsunuz.

Bu yıl Türkiye’de trend olan aramaları, en çok aranan ünlüleri, televizyon dizilerini ve spor takımlarını bir önceki haberimizde  bulabilirsiniz.

Yahoo

Yahoo da 2012′nin en çok arananlarını deklare etmek özel sayfa hazırlayan firmalardan. Yahoo da biraz magazine kaçan bir çalışma yapmış. Yılın olayları arasında ünlülerin  düğünleri bile yer alıyor. Yahoo video alanında Gangnam Style’a, müzikte ise Katy Perry’nin Wide Awake şarkısının en çok arananlar arasında olduğunu belirtmiş.

Bing

Microsoft’un arama motoru Bing, 2012 yılının en çok arama yapılan sözcükleri raporunu kategorilere ayırarak yayınlamış. Bing arama sonuçlarına göre, iPhone 5, Amerika’daki 2012 seçimlerinden,2012 Olimpiyatları’ndanve Hurricane kasırgasından ble daha çok ilgi görmüş.