Evi düzenleyerek hayatı sadeleştirme yöntemiyle ‘dünyanın en etkili 100 insanı’ arasına girdi!

KAMİL ERYAZAR Çamaşır katlama ve evi derleyip toparlayarak düzenleme konusundaki fikir ve uygulamalarıyla dünya çapında popüler olan Japon Marie Kondo’nun iki kitabı yok satıyor, internette videoları izlenme rekorları kırıyor Meğer ne kadar dağınıkm...

Evi düzenleyerek hayatı sadeleştirme yöntemiyle ‘dünyanın en etkili 100 insanı’ arasına girdi! (26 Ocak 2016)

KAMİL ERYAZAR

Çamaşır katlama ve evi derleyip toparlayarak düzenleme konusundaki fikir ve uygulamalarıyla dünya çapında popüler olan Japon Marie Kondo’nun iki kitabı yok satıyor, internette videoları izlenme rekorları kırıyor

Meğer ne kadar dağınıkmışız ve en büyük sorunlarımızdan biri de buymuş! Üstelik nasıl toplanacağı konusunda da oldukça yeteneksizmişiz! İyi ki yardımımıza Marie Kondo koştu da hayatımız kurtuldu!

Şaka bir yana, genç Japon kadını Time dergisi tarafından her yıl yayınlanan “dünyanın en etkili 100 insanı” arasında ABD Başkanı Obama, Rusya devlet başkanı Putin, Almanya Başbakanı Merkel, Papa Francis gibi isimlerin yanında yer aldı.

İlki 2014 yılında diğeri de geçen yıl sonunda yayınlanan ve “Hayatı sadeleştirmek için derle, topla, rahatla” adıyla Türkçe’ye de çevrilen kitaplarıyla ünlendi. İnternetteki çok izlenen videoları ile fenomen oldu.

Aslında Marie Kondo’nun söyledikleri – yaptıkları yeni ve ilginç fikirler de değil. Çamaşırları düzenli katlayıp, ayraç, kutu, sepet gibi düzenleyici (organizer) araçlarla yerleştirerek zamandan ve mekandan kazanmak, yaşamı kolaylaştırmak bilinen şeylerdi. Diğer yandan ise günlük yaşamdaki ‘fazlalıklardan’ kurtulmayı, ‘kişisel gelişim’e sokarak ‘yaşam biçimine’ dönüştürdüğü “sadelik” felsefesi de yüzyıllardır bilinen bir konuydu.

Ancak sanırım Kondo’nun ‘içeriğinden’ çok ‘kişisel pazarlama’ yöntemi başarılı olmalı ki bu kadar çok üne kavuştu. Örneğin satış sloganları insanları cazip gelen dikkat çekici sözlerle hazırlanmış: “Sihirli Çözüm”, “Karmaşık sorunlara basit çözümler”, “Özgürleşmek için kendini keşfederek yaşam biçimini değiştirme yöntemi”, “Hayatı sadeleştirmek için derle, topla, rahatla”

Kondo, kitabında kardeşlerinin odasına gizlice girip kullanılmayan oyuncakları ve giysileri attığını, sınıfındaki kütüphaneyi ve dolapları boşalttıktan sonra yeniden düzenleyerek bu işe başladığını yazıyor. Eşya atma konusundaki takıntısı geçmişte psikolojik rahatsızlıklara neden olmuş ama Kondo bunlardan ders çıkarmış. Atmayı değil elinde tutmayı istediği şeylere, onu mutlu eden eşyalara odaklanmış.

Çok satan ilk kitabının başarısından sonra müşteri sayısında patlama yaşayan, filmlere konu olan ve ev düzenleme alanında bir fenomen haline gelen Marie Kondo ”Spark Joy” adlı ikinci kitabını da geçtiğimiz yılın sonunda yayınladı.

KonMari Metodu

İşte Kondo’nun başarılı bir ‘kişisel pazarlama’ ile sunduğu ve “KonMari Metodu” adını verdiği “felsefe”nin (?) temel ilkeleri:

1 – Size mutluluk vermeyen eşyaları atın.

2 – Eşyaları benzerliklerine göre düzenleyin.

3 – Çamaşırlarınızı mümkün olduğunca çok katladıktan sonra dikey olarak yerleştirin.

4 – Çoraplarınızı top haline getirmeyin.

5 – Kitaplığınızda yer açın.

Dünyanın yeni bir “kişisel gelişim zengini” daha oldu. Marie Kondo ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.