Instagram’da Video Dönemi Başladı

Geçen yıl Facebook tarafından satın alınan ve kullanıcı sayısı 130 milyona ulaşan fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’a artık video da yüklenebilecek. Yeniliği CEO Kevin Systrom açıkladı. Facebook gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde Instagram’ın Vine benzeri yeni video...

Instagram’da Video Dönemi Başladı (21 Haziran 2013)

Geçen yıl Facebook tarafından satın alınan ve kullanıcı sayısı 130 milyona ulaşan fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’a artık video da yüklenebilecek. Yeniliği CEO Kevin Systrom açıkladı.

Facebook gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde Instagram’ın Vine benzeri yeni video özelliğini kullanıcılara sundu. Artık Instagram uygulamasında yer alan video kamera ikonuna tıklayarak 15 saniyelik kısa videolar çekmeniz mümkün olacak.

Instagram’ın en önemli özelliği yeni video özelliğine de yansıtılmış. Saniye saniye geri sarabildiğiniz videolarda 13 farklı filtre ile efekt uygulaması da bulunuyor. Ayrıca video kapak fotoğrafını da siz belirleyebiliyorsunuz. Kullanıcıların hoşlarına gitmeyen ya da silmek istedikleri sahneleri çıkarma şansı da bulunuyor. “Camera” adlı yeni teknolojisiyle çekim sırasında titreşimleri en aza indirgeyerek daha net görüntülerin ortaya çıkması sağlanıyor.

Bu yenilikle yaşadıkları anları kısa videolarla da ifade etmek, hatta yaratıcı çalışmaların da hedeflendiğini söylenebilir. Instagram’da çektiğiniz videoları direkt olarak Facebook hesabınızda paylaşabileceksiniz. Instagram’ın video özelliği bugünden itibaren iOS ve Android sürümlerinde kullanılabilecek.

Etkinlikte aynı zamanda Instagram hakkında bazı veriler de paylaşıldı. Instagram üzerinden toplamda 16 milyar fotoğraf paylaşıldığını açıklayan Systrom, günde 1 milyar beğeni gönderildiğini söyledi. Systrom, popüler sosyal ağın kullanıcı sayısı ise 130 milyona ulaştığını kaydetti.

Ücretsiz fotoğraf paylaşma programı olan Instagram, Ekim 2010’da kurulduğunda, kullanıcılarına çektikleri bir fotoğraf üzerinde dijital filtre kullanma ve bu fotoğrafı Instagram’ın da dahil olduğu, sosyal medya servisleri ile paylaşma imkanı tanımıştı. 1 Nisan 2012 tarihinde Facebook, Instagram’ın şirketi ve 13 çalışanını yaklaşık 1 milyar dolar nakit karşılığında satın aldı.

Facebook geçen hafta da Twitter’daki gibi hashtag (#) etiketi kullanma özelliğini sistemine eklemişti.