Instagram’da Fotoğrafınızı Nasıl Beğendirirsiniz?

Facebook tarafından satın alındıktan sonra kullanımı daha da yaygınlaşan Instagram’da fotoğraf paylaşmak bir çılgınlık haline geldi. Peki Instagram’da paylaştığınız fotoğraflarınızın daha çok kişi tarafından beğenilip paylaşılması için ne yapmanız gerekir? İşte ...

Instagram’da Fotoğrafınızı Nasıl Beğendirirsiniz? (28 Eylül 2013)

Facebook tarafından satın alındıktan sonra kullanımı daha da yaygınlaşan Instagram’da fotoğraf paylaşmak bir çılgınlık haline geldi. Peki Instagram’da paylaştığınız fotoğraflarınızın daha çok kişi tarafından beğenilip paylaşılması için ne yapmanız gerekir? İşte size bu konuda basit ipuçları…

Twitter’da Türkçe twit atan birini takip etmeniz için aynı dili konuşmanız, aynı fikirlere ve bakış açısına sahip olmanız gerekiyor. Instagram ve Twitter arasındaki en büyük fark görselin gücü aslında. Fotoğraf müzik gibi evrensel bir dil, insanların bunu anlaması ya da beğenmesi için sizinle aynı dili konuşmaları, aynı coğrafyada yaşamaları, sizi tanımaları gerekmiyor.

Fotoğraflara gelen yorumların ortak özelliği insanların beğenileri ama Instagram’da sorulan ve herkesin merak ettiği asıl soru fotoğrafı neyle ve nerede çektiğim.

Hepimiz hayatta her alanda, yaptığımız her işte beğenilmek ve takdir edilmek isteriz. Bana göre insanlar sevilmekten daha çok beğenilmek istiyorlar. Instagram’da beni motive eden, daha iyi yapmamı kendimi geliştirmemi sağlayan şeyin altında beğenilme içgüdüsü yatıyor.

Instagram’ı yurtdışında kullananlar sadece Instagram için çektikleri fotoğrafları paylaşıyorlar. Bizim ülkemizde ise çekilmiş bir kareyi aynı kişinin hem Instagram’ında hem Facebook’unda hem de Twitter’ında görebiliyoruz. Instagram sadece mobil bir program olduğu halde büyüme hızı olarak Facebook ve Twitter’dan daha hızlı ilerliyor. Bunda da etkili olan şey paylaşımların görsel olması ve anında takipçilere ulaşması. Yurtdışında markalar ürünleri Instagram’a uygun olsun olmasın çok büyük projeler yapıp güzel işlere imza atıyorlar. Burada ortalama 3 dakikada 1000 kişinin beğendiği bir sosyal mecradan bahsediyoruz. Yurtdışındaki markalar bunu kullanan genç nüfustan ulaşabildikleri kitlelerden ve gücünden haberdarlar. Bizim ülkemizdeyse ürünü Instagram’a uygun olan markalar bile başka hiçbir sosyal mecradan bu kadar geri dönüş alamayacakları halde sosyal medyanın sadece Facebook ve Twitter’dan ibaret olduğunu sanıyorlar. Markalar yavaş yavaş bu potansiyeli fark etmeye başladı ve projeler geliştirmeye başladılar. Bu doğrultuda benimle çalışmak isteyen markalar oluyor

Aslında bunun bir reçetesi yok. Tabi ki Instagram sadece fotoğraftan ibaret değil. Fotoğrafın altına yazdıklarınız da önemli. Kimi zaman fotoğrafı anlatan kimi zamanda ruh halinizi anlatan, bazen uzun cümleler bazen tek kelimeden oluşan, özünde kullanıcıyla ilgili ipuçları veren şeyler de takipçilerin ilgisini çekiyor.

Çektiğim fotoğrafın beğenilmesi ve böyle güzel yorumlar alması çok hoşuma gidiyor. Tabi ki yaşadığımız dünya her açıdan o kadar da güzel değil ama ben mümkün oldukça güzel gördüğüm kısımları kendi gözümden takipçilerimle paylaşmaya çalışıyorum.

1.si Instagram’ı diğer sosyal mecralardan farklı kullanmak, 2.si aktif olup insanların fotoğraflarını beğenmek, 3.sü mümkün olduğu kadar fazla fotoğraf çekmek, 4.sü kendi tarzını yaratmak , 5.si keyif almak ve eğlenmek.

Kaynak: Posta