Hangi Halk İçin Mücadele Etti?

Tuncel Kurtiz’in Balıkesir’in Güre ilçesindeki Tahtakuşlar Köyü’ne gömülme vasiyeti yerine getirilemiyor. Alevi köyü olan Tahtakuşlar’ın İhtiyar Heyeti’nden izin çıkmadı. Beş yıldır köyün muhtarlığını yapan Hasan Bozkurt, konuyu ihtiyar heyetine danıştığını a...

Hangi Halk İçin Mücadele Etti? (29 Eylül 2013)

Tuncel Kurtiz’in Balıkesir’in Güre ilçesindeki Tahtakuşlar Köyü’ne gömülme vasiyeti yerine getirilemiyor. Alevi köyü olan Tahtakuşlar’ın İhtiyar Heyeti’nden izin çıkmadı. Beş yıldır köyün muhtarlığını yapan Hasan Bozkurt, konuyu ihtiyar heyetine danıştığını ancak uygun görülmediğini söyledi.

Sinema ve tiyatronun büyük oyuncusu Tuncel Kurtiz, yarın Kazdağları’nda toprağa verilecek. Kurtiz’in Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Tahtakuşlar köyünde Alevi mezarlığına defnedilmesi öngörülüyordu. Ancak köy halkının uygun görmemesi nedeniyle başka bir mezarlığa defnedilecek. Halk müziğinin büyük ustalarından Ali Ekber Çiçek de Tahtakuşlar köyü mezarlığında toprağa verilmişti.

Özellikle Tahtakuşlar köyündeki mezarlığa gömülmeyi vasiyet ettiği iddia edilen Tuncel Kurtiz’in böyle bir vasiyeti olmadığı da açıklandı. Sanatçının yakın arkadaşı ve  Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Tahtakuşlar köyündeki Alevi mezarlığında 2001 yılında çektikleri ‘Sarıkız’ın Dağı’ belgeseli için çalışırken Kurtiz’in bu mezarlığı çok sevdiğini söylediğini belirtti. Boyacıoğlu, “Ancak özellikle bu mezarlıkta gömülmek için özel bir vasiyeti yoktu” dedi.

ALEVİ DERNEĞİ: UTANÇ VERİCİ

Bu arada Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Tuncel Kurtiz’in çok sevdiğini söylediği Tahtakuşlar Köyü’ne gömülemediği haberi üzerine harekete geçtiklerini açıkladı. Kenanoğlu, “Altınoluk Alevi derneklerinden bir heyet köye doğru yola çıktı. Bu yanlışı düzeltmeye gidiyorlar. Alevi inancında böyle şey olmaz. Bu utanç verici durumu ortadan kaldırmak için çalışıyoruz” dedi.

TAHTAKUŞLAR KÖYÜ’NE TWİTTER’DAN TEPKİ YAĞDI. O TEPKİLERDEN BAZILARI…

Alev Gürsoy

Tuncel Kurtiz, Tahtakuşlar Köyü’ne köyün ihtiyar büyük millet meclisi ’Alevi kökenli’ olmadığı için defnedilmesini reddetmiş. /yuh olsun

Bora @boraklitos

Sonunda çürümenin kokusu çıktı! Tuncel kurtizi kabul etmeyen Alevi köyü! Şerefsizler! Kimlerden aferin bekliyorsunuz da 1 m2 yi çok gördünz

AaaaapolitikOluyoruz ?@OldukOluyoruz

Tuncel Kurtiz’in Alevi köyü mezarlığına vasiyetine rağmen kabul edilmemesi bizim için , sizin için , herkes insanlık için utançtır.

MynameisErgin ?@erginyurtseven

Tahtakuşlar köyü şimdi Alevi köyü mü olmuş oluyor? Olmamışsınız siz. Olamamışsınız. Bu yüzden de asla olamayacaklardansınız.

Önce İnsan.

ÇITLIK KUŞU @k_zuzu

Tuncel Kurtiz’in cenazesini alevi değil diye kabul etmeyen Tahtakuşlar köyü muhtarı ve ihtiyar heyeti bence siz de alevi değilsiniz.

Oğuzhan Hazar Bağcı @OguzhanHazar23

Çünkü bir Alevi köyü olan Tahtakuşlar’ın İhtiyar Heyeti’nden izin çıkmadı.

Aykut Cem @aykutcc

Tuncel Kurtiz’in vasiyetini yerine getirmeyen Tahtakuşlar Köyü İhtiyar Heyetine yazıklar olsun, Alevi hoşgörüsünden uzak kalmışlar belli ki.

Sevilay Yükselir @sevilayyaziyor

Olaya bakın.Alevi Dernekleri Tahtakuşlular Köyü ihtiyar heyeti ile temasta! İknaya çalışıyorlarmış adamları.Skandal üstüne skandal!

Hubyar Sultan @hubyarsultan

Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Tuncel Kurtiz’in Alevi köyü mezarlığına kabul edilmemesi utançtır

Dinçer İşgel @dincerisgel

Tuncel Kurtiz’in Alevi köyü mezarlığına vasiyetine rağmen kabul edilmemesi bizim için utançtır.

Alper Guevara @AlperChe

Ali Kenanoğlu,Tuncer Kurtiz’in vasiyeti gereği Tahtakuşlar Köyü’ne gömülmesi için Altınoluk Alevi derneklerinden heyet köye doğru yola çıktı

Pınar Çapulcuoğlu @Finarr

Tuncel Kurtiz’in alevi köyü mezarligina alevi değil diye kabul edilmediği doğru mu? Hayir doğruysa bi yerin dibine gececegim de utancimdan!!

Burak KILLIOGLU

Tuncel Kurtiz’in, gömülme vasiyetine Alevi köyü Tahtakuşlar’ın ihtiyar heyetinden izin çıkmamış. Gerçekten Ebussuud Efendi sandılar galiba.