Instagram’a Reklam Geliyor

Fotoğraf paylaşımının ardından Haziran ayında video hizmetini de sunarak kullanıcı sayısını artırmaya devam eden ve aylık aktif kullanıcı sayısı 150 milyonun üzerine çıkan Instagram, yılbaşından itibaren reklam yayınlamaya başlayacak. Şirket direktörlerinden Emily White, ...

Instagram’a Reklam Geliyor (10 Eylül 2013)

Fotoğraf paylaşımının ardından Haziran ayında video hizmetini de sunarak kullanıcı sayısını artırmaya devam eden ve aylık aktif kullanıcı sayısı 150 milyonun üzerine çıkan Instagram, yılbaşından itibaren reklam yayınlamaya başlayacak.

Şirket direktörlerinden Emily White, popüler fotoğraf ve video paylaşım platformunda gelecek seneden itibaren reklam yayını olabileceğini belirtti.

Instagram’ı 2012’de 750 milyon dolara satın alan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg de reklam alma yoluyla Instagram’dan kar etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Mobil ve internet dünyanın en sevilen paylaşım uygulamalarından biri olan Instagram, 150 milyonu geride bıraktı. ABD merkezli sosyal ağ, video özelliği sunduğu Haziran ayından bu yana kullanıcı sayısına 20 milyon kişi daha ekledi. Mashable’ın verdiği bilgiye göre, 150 milyon kullanıcının yüzde 60’ından fazlası ABD dışındaki kullanıcıları kapsıyor. Instagram, Şubat 2012’de 100 milyon barajını geride bırakmıştı.

Facebook’un Nisan 2012’de satın aldığı Instagram, Haziran sonun video paylaşım özelliği de eklemesiyle birçok markanın reklam tercihinde Twitter’ın Vine uygulamasını geride bıraktığı gibi, yeni kullanıcı bağımlılığını da önemli ölçüde artırdı. 2010’da iOS için sunulan, Nisan 2012’de ise Android’e sunulmasıyla büyük bir çıkış yakalayan Instagram, video paylaşımında rakibi Vine’ı açık ara geride bıraktı. Twitter’ın içeriği Vine, mevcut 40 milyon kullanıcıya sahip.