İngiltere İstihbaratından Sahte Linkedln

Alman Der Spiegel dergisi küresel dinleme skandalının peşini bırakmıyor. Derginin son sayısında yer alan habere göre İngiliz dijital istihbarat kurumu GCHQ, küresel roaming veri değişim şirketlerini ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üst düzey isimlerini izle...

İngiltere İstihbaratından Sahte Linkedln (12 Kasım 2013)

Alman Der Spiegel dergisi küresel dinleme skandalının peşini bırakmıyor. Derginin son sayısında yer alan habere göre İngiliz dijital istihbarat kurumu GCHQ, küresel roaming veri değişim şirketlerini ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üst düzey isimlerini izleyebilmek için sahte bir LinkedIn sitesi oluşturmuş.

Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelerde GCHQ’nun “Quantum Insert” olarak bilinen bir teknikle sitenin sunucularına girerek LinkedIn’e gelen trafiği sahte siteye yönlendirdiği yer alıyor.

Belgelerde OPEC’in daha önce de 2010 yılında Quantum Insert’ün hedefi oldu ve İngiliz istihbaratı tarafından dokuz OPEC çalışanının bilgisayarına sızıldığı iddia ediliyor. OPEC genel sekreteri ve Suudi Arabistan’ın OPEC yöneticisinin GCHQ’nun hedefleri arasında yer aldığı ortaya atılıyor.

LinkedIn 200 ülkeden 260 milyon kullanıcısı bulunan dünyanın en büyük iş ilişkileri odaklı sosyal paylaşım sitesi. İngiliz Independent gazetesine görüş bildiren LinkedIn sözcüsü, “Şirket kesinlikle bu sözde aktivite konusunda bilgilendirilmedi. Hangi amaçla yapılmış olursa olsun kesinlikle onaylamıyoruz” dedi.

Güvenlik uzmanı ve kriptocu Bruce Schneier, Quantum Insert’ün NSA dışında biri tarafından kullanılmasının çok zor olduğunu çünkü bunun ancak internetin omurgası üzerinde ayrıcalıklı pozisyona sahip kişilerce yapılabileceğini belirtiyor.

İngiliz istihbaratı ve NSA arasındaki ortaklığın detayları geçtiğimiz hafta Google ve Yahoo’nun özel bilgilerinin NSA tarafından GCHQ’ya verildiğinin basına yansımasıyla ortaya çıkmıştı.

(Hürriyet)