“İklim İçin Ben de Varım” Peki Ya Siz?

Sanatçılar, çocuklar, yazarlar, gazeteciler, çiftçiler, Anadolu’nun ve toplumun farklı kesimlerinden kişiler, ''iklim için ben de varım'' diyerek, sürdürülebilir ve tüm canlılar için adil bir gelecek yaratmak i&...

“İklim İçin Ben de Varım” Peki Ya Siz? (2 Mart 2015)

Sanatçılar, çocuklar, yazarlar, gazeteciler, çiftçiler, Anadolu’nun ve toplumun farklı kesimlerinden kişiler, ''iklim için ben de varım'' diyerek, sürdürülebilir ve tüm canlılar için adil bir gelecek yaratmak için bir imza kampanyası başlattılar.

İklim değişikliği, gezegenin şimdiye kadar ki en büyük ortak sorunu diyen, aralarında birçok ünlü ismin de bulunduğu 2 bine yakın kişinin başlattığı "İklim İçin, Ben De Varım!" kampanyası 28 Şubat Cumartesi günü Tatavla Sahne’de gerçekleşen basın toplantısıyla tanıtıldı. Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Tilbe Saran neden “Ben de varım” dediğini şu sözlerle açıkladı:

“Katır tırnaklarının baharda kokusundan bizi bayılttığı, erguvanların altında oturabildiğimiz, denizlerde balıkların plastik yiyip ölmediği, karabatakların ziftlere bulanıp köpük köpük kıyılara çarpmadığı, kentin bitiminde ormanların başladığı, suların özgürce aktığı bir kent için buradayım. Her köşesine AVM dikilen saksı kadar topraklara mahkûm edilmeye, kent soylulaştırmasına karşı olduğum için buradayım. Bizden sonra tufan olmasın diye buradayım.”

Bilim insanlarına göre eğer acilen harekete geçilmezse, dünya iklim değişikliğinde geri dönülemez bir noktaya ulaşacak. Türkiye’de de iklim değişikliği etkisi, kuraklık, aşırı yağışlar, hortumlar olarak hissedilmeye başladı.

Basın toplantısında, Aralık 2015'te Paris'te toplanacak olan BM İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP21) kapsamında çıkacak anlaşmanın önümüzdeki dönem dünyanın kaderini belirleyeceğinin altı çizildi. Paris’te bağlayıcı, etkili ve gezegenin geleceğini koruyacak bir sözleşmenin çıkması gerektiğine değinilirken aksi takdirde, iklim adaletini sağlamamızın mümkün olmayacağı belirtildi. Bu sebeple, Paris’teki Taraflar Konferansı’na kadar "İklim İçin" kampanyası olarak, sokak etkinlikleri, eylemler, konserler, forumlar ve toplantılar düzenleneceği açıklandı.

En Büyük Değişim Hareketi

Açık Radyo’nun kurucusu ve Yayın Yönetmeni Ömer Madra, açılış konuşmasında şöyle dedi: “İnsanlık macerasında belirleyici bir noktadayız. Tarihteki en büyük değişim hareketinin bir parçası olarak bizler, Türkiye’de de görülmüş en büyük iklim eylemlerini oluşturmak, her şeyi değiştirmek için harekete geçtik. Bütün dünyada ortalığı kasıp kavurmaya başlayan bu müthiş “Adı Olmayan Hareket”in ön safında yer almak istedik. İlk aşamada, kadim Yunan demokrasisinden esinlenerek “Yüzler Meclisi” oluşturmak üzere imza topladık. Toplum içinden de ilk ağızda 20 kesim belirledik ve her birinden 100’er imza toplamaya giriştik. 1.500’ü aşkın imza var elimizde.”

Ömer Madra’nın konuşmasının tam metnini buradan okuyabilirsiniz.

Temsilciler Paylaştı

Kampanyayı başlatanlar adına Yırca Köyü’nden Firdevs Ünlü ve Hamide Akın, Hasankeyf’ten Ercan Arıboğa, sanatçıları temsilen tiyatrocu Tilbe Saran, doktorları temsilen Dr. Ali Özyurt, çiftçileri temsilen Sultan Ersöz, LGBTİ hareketini temsilen Yıldız Tar sahnede neden “İklim İçin, Ben De Varım!” dediklerini paylaştılar. Toplantıda herkesin harekete geçmesi gerektiğine değinildi ve son olarak kampanyanın iletişim araçlarından birisi olacak olan iklimicin.org sayfasındaki manifestonun imzalanması için çağrı yapıldı.

Kampanyanın İlk İmzacıları

Ahmet İnsel, Cengiz Aktar, Bülent Somay, Mert Fırat, Haluk Bilginer, Fikret Adaman, Can Dündar, Tilbe Saran, Meltem Cumbul, Murathan Mungan, Harun Tekin, Emin Çapa, Fuat Keyman, Şahin Alpay, Yeşim Ustaoğlu, Hakan Bıçakçı, Gündüz Vassaf, Ümit Kıvanç, Ayfer Tunç

Siz de buradan kampanyaya katılıp destek verebilirsiniz.