İçmişim Başım Dönüyor!

Kuşlar da aşık olur! Aşık olunca da ne olur? Şarhoş olunur! “Gökten yağan karatavukların” kıyamet değil, sarhoşuk alameti olduğu belirlendi. İngiltere’deki Hayvan Sağlığı ve Veterinerlik Laboratuvarları Kurumu’ndan (AHVLA) veterinerlerin yaptığı araştırma, f...

İçmişim Başım Dönüyor! (4 Kasım 2012)

Kuşlar da aşık olur! Aşık olunca da ne olur? Şarhoş olunur!

“Gökten yağan karatavukların” kıyamet değil, sarhoşuk alameti olduğu belirlendi.

İngiltere’deki Hayvan Sağlığı ve Veterinerlik Laboratuvarları Kurumu’ndan (AHVLA) veterinerlerin yaptığı araştırma, fermante olmuş meyve tanelerinden fazla yiyen karatavukların dengelerini ve yön bulma yeteneklerini kaybederek yere düştüklerini gösterdi.

Hayvanların tümünün bağırsaklarında üvez ağacı meyvesi bulundu. Ayrıca karaciğer incelemesinde yüksek seviyede etil alkole rastlandı.

Araştırmacılar, karatavukların çok fazla fermante olmuş meyvelerden yedikleri için telef oldukları, bazılarının uçarken çarpıştıkları için yaralandıkları sonucuna vardı.

Böylece, Penrith bölgesindeki bir ilkokul yakınında yazın, yara izleri taşıyan onlarca karatavuğun ölü bulunması üzerine polisin de araştırdığı ”ilginç olaya” bilim insanları son noktayı koymuş oldu.
Araştırma, ”Veterinary Record” dergisinde yayımlandı.

ABD’de de yılbaşında ”gökten onlarca karatavuğun yağması” şaşkınlık uyandırmıştı.
Aynı olayın geçen yıl yine yılbaşında olması şüpheleri artırmış, bazıları bunun kıyamet alameti olduğunu söylemişti.