HSBC Türkiye’den Çıkıyor

HSBC’nin Türkiye’den çıkacağı iddiası bir kez daha gündeme geldi. Bu kez de dünyaca ünlü ekonomi ve finans gazetesi Financial Times hafta sonunda haberi manşetine taşıdı. FT, HSBC`nin gelişmekte olan ülkelerden çıkışını hızlandı...

HSBC Türkiye’den Çıkıyor (20 Nisan 2015)

HSBC’nin Türkiye’den çıkacağı iddiası bir kez daha gündeme geldi. Bu kez de dünyaca ünlü ekonomi ve finans gazetesi Financial Times hafta sonunda haberi manşetine taşıdı. FT, HSBC`nin gelişmekte olan ülkelerden çıkışını hızlandırdığını kaydederek bankanın Türkiye ile Brezilya’da perakende bankacılıktan çıkacağını yazdı.

HSBC'nin Türkiye'den çıkacağı iddiası bir kez daha gündeme bomba gibi düştü. Financial Times (FT), HSBC'nin gelişmekte olan ülkelerden çıkışını hızlandırdığını yazarken, Türkiye ile Brezilya başta olmak üzere kötü performans gösteren operasyonlarından çıkacağını bildirdi.

Konuya yakın kaynakların FT'ye verdiği bilgiye göre, Avrupa'nın en büyük bankası HSBC, yeni stratejik planı çerçevesinde Türkiye ile Brezilya'dan çıkmaya hazırlanıyor.

 'Potansiyel Alıcılarla Görüşüyor'

FT'ye açıklamada bulunan bir bankacı, geçen HSBC'nin Türkiye operasyonu için potansiyel alıcılarla görüşmelere başladığını belirtti.

Türkiye’de 300 şubesi bulunan HSBC geçen yıl toplamda 791 milyon dolar gelir ve 155 milyon dolar zarar kaydetti. Brezilya’da ise 850 şubesi olan bankanın geliri 4.8 milyar dolar, zararı ise 247 milyon dolar oldu.

 'Spekülasyonlara Yorum Yapmıyoruz' Denilmişti

2001 krizinde Demirbank'ı alarak Türkiye pazarına giren HSBC'nin, Türkiye'den ayrılacağı iddiaları Mart ayında da basına yansımıştı. Konuya ilişkin açıklama yapan HSBC'nin Londra'daki genel merkezi ve HSBC Türkiye, detaylı bir yorum yapmaktan kaçınırken, iddialara ilişkin "Bu gibi spekülasyonlar üzerine yorum yapmıyoruz" açıklaması yapmıştı.

Herhangi bir açık kaynağa dayandırılmayan haberlerde HSBC'nin Türkiye'den çıkması halinde bankacılık sektöründe yeni birleşmelerin yaşanması beklendiği öne sürülmüştü.

İkinci Kez “Spekülasyon” Değerlendirmesi

HSBC, "Türkiye'den çıkma hazırlığı yaptığı" yönündeki iddialara ilişkin olarak 16 Mart'ta AA muhabirine yaptığı açıklamayı bir kez daha tekrarladı. AA muhabirinin sorularını yanıtlayan HSBC'nin Londra'daki genel merkezi ve HSBC Türkiye, son dönemde gündeme gelen, "Bankanın Türkiye pazarından çıkma hazırlığı yaptığı" yönündeki iddialara ilişkin olarak detaylı bir yorum yapmaktan kaçınırken, iddialara ilişkin "Bu gibi spekülasyonlar üzerine yorum yapmıyoruz" açıklaması yaptı.