Brezilya’da WhatsApp Yasaklandı

Brezilya'da akıllı telefon uygulaması WhatsApp'a erişim adli bir soruşturmada işbirliği yapmadığı gerekçesiyle mahkeme tarafından geçici olarak durduruldu. Mesajlaşma hizmeti veren WhatsApp'ın iki yıl içinde üçüncü kez kullanımı ...

Brezilya’da WhatsApp Yasaklandı (20 Temmuz 2016)

Brezilya'da akıllı telefon uygulaması WhatsApp'a erişim adli bir soruşturmada işbirliği yapmadığı gerekçesiyle mahkeme tarafından geçici olarak durduruldu.

Mesajlaşma hizmeti veren WhatsApp'ın iki yıl içinde üçüncü kez kullanımı askıya alınması milyonlarca kullanıcıyı etkiledi.

Yerel bir mahkeme yargıcı WhatsApp şirketinden adli bir soruşturmayla ilgili istediği bilgileri vermediği gerekçesiyle uygulamayı durdurdu.

Ancak Anayasa mahkemesi yargıcı Ricardo Lewandowski ise bu kararı orantısız bularak ülke çapındaki engellemeyi kaldırdı.

WhatsApp istenen bilgilere eşimleri olmadığını söylemişti.

Cep telefonu hizmeti çok pahalı

Brezilya'da nüfusun çoğu yüksek cep telefonu hizmeti masrafları nedeniyle WhatssApp kullanıyor.

Brezilya'da WhatsApp en son Mayıs ayında engellenmiş ve 100 milyon kişinin alternatif iletişim yolları aramasına yol açmıştı.

Brezilya dünyada cep telefonu hizmetinin en pahalı olduğu ülkelerden biri.

WhatsApp'tan bir sözcü "Daha önce de dediğimiz gibi erişimimiz olmadığı bilgiyi paylaşamayız. Bu tür gelişigüzel adımlar insanların iletişim olanağını, işlerini yürütmelerini ve hayatlarını yaşamalarını engelliyor" dedi.

Apple şirketiye FBI arasında da San Bernardino saldırganı üzerinde benzer bir anlaşmazlık yaşanmıştı.

BBC Türkçe