Google’da Yeni Dönem Başlıyor

Google, milyonlarca internet sitesini ilgilendiren değişikliği kullanıma sunuyor. Google'ın mobil dostu yeni algoritması, mobil aramalarda uygulamalara önem veren siteleri öne çıkaracak. Ayrıca arama algoritmalarını yanıltmaya yönelik SEO oyunları da boşa &cced...

Google’da Yeni Dönem Başlıyor (20 Nisan 2015)

Google, milyonlarca internet sitesini ilgilendiren değişikliği kullanıma sunuyor. Google'ın mobil dostu yeni algoritması, mobil aramalarda uygulamalara önem veren siteleri öne çıkaracak. Ayrıca arama algoritmalarını yanıltmaya yönelik SEO oyunları da boşa çıkartılacak.

ABD merkezli internet devi Google'ın bir süre önce duyurduğu değişiklik kullanıma giriyor.

Yeni algoritmasında mobil uygulamalara ağırlık verme kararı alan şirket, mobil aramaları da buna göre düzenleyecek.

Başka bir deyişle mobil uygulaması ve arayüzü diğer internet sitelerine göre daha derli toplu olan siteler, mobil aramalarda üst sıralarda yer alacak.

Google'ın bu projesi bir süredir biliniyordu. Söz konusu değişiklik planını geçtiğimiz dönemde duyuran şirket, sitelere gerekli değişiklikleri yapmaları için süre tanımıştı.

Söz konusu değişimin ardından mobil arama sonuçlarının köklü bir değişim yaşaması bekleniyor.

Arama algoritmalarını yanıltmaya yönelik SEO oyunları da boşa çıkartılacak.

İnternet arama motoru devi Google, arama sonuçlarında en güvenilir siteleri öne çıkarabilmek adına kurulduğu 1990’lardan beri ilk kez kriter değişikliğine gidiyor. Bundan sonra en çok tıklanan değil, ‘en doğru bilgiyi veren’ siteler arama sonuçlarının üst sıralarında çıkacak.

Arama sonuçlarının sıralanmasında tık sayısını ve popülariteyi baz alan Google, ‘arama motorunun bugünlere gelmesindeki en önemli faktör’ dediği bu yöntemi değiştireceğini açıkladı.

Google ekibinin geliştirdiği ‘Bilgiye Dayalı Güven Algoritması’, internet sayfalarındaki ‘doğru olmayan bilgilerin kaydını’ tutacak. Google, bu ‘doğruluk doğrulamasını’ ise şu anda 2.8 milyar bilginin yer aldığı Bilgi Kasası kullanılarak yapılacak.

Bilgi güvenliği denetimi geliyor

Yaklaşık 3 milyar bilginin yer aldığı bilgi kasasında yararlanacak olan Google, arama sonuçlarını doğru bilgiyi baz alarak oluşturacak.

Bu proje hakkında henüz detaylı bir açılama yapmayan Google'ın sitelerin kullanıcılarına sunduğu bilgilerin doğruluğunu araştırması ve arama sonuçlarını doğru bilgi esasına göre belirlemesi bekleniyor.