Hortum ABD’nin Orta Batısını Yıktı Geçti

ABD’nin orta batısını vuran şiddetli yağış, fırtına ve hortumların oluşturduğu hava sistemi hayatı olumsuz etkiliyor ABD’de şiddetli fırtına ve hortum ilk belirlemelere göre Arkansas eyaletinde 11, Oklahoma eyaletinde ise 1 kişinin ölümüne yol açtı. Nebraska, Illin...

Hortum ABD’nin Orta Batısını Yıktı Geçti (28 Nisan 2014)

ABD’nin orta batısını vuran şiddetli yağış, fırtına ve hortumların oluşturduğu hava sistemi hayatı olumsuz etkiliyor

ABD’de şiddetli fırtına ve hortum ilk belirlemelere göre Arkansas eyaletinde 11, Oklahoma eyaletinde ise 1 kişinin ölümüne yol açtı. Nebraska, Illinois, Missouri ve Mississippi eyaletlerinde de hortum görüldüğü bildirildi.

Harabeye dönen Quapaw kentinde başta itfaiye olmak üzere birçok bina ağır hasar gördü. Mayflower ve Vilonia şehirleri de hortumdan en çok etkilendi. CNN televizyonunun sorularını yanıtlayan Vilonia Belediye Başkanı James Firestone, “Her yer devrilmiş araçlarla dolu. Şehir merkezine ulaşmakta zorlanıyoruz” dedi.

Meteoroloji uzmanları, orta batı bölgesinden güneydeki Teksas’a geniş bir alan için yeni hortumlar uyarısında bulundu.

İklim değişikliği bağlantısı

Uzmanlar artan doğal felaketlerle iklim değişikliği arasındaki muhtemel bağlantıya dikkat çekiyor. 2012 yılında ABD’nin kuzeydoğusunda etkili olan Sandy kasırgası yıkıcı gücünü 3 bin kilometre genişliğinde göstermişti.

Sandy’i analiz eden uzmanlar, Atlantik Okyanusu’nun 2012’de alışılmadık şekilde ısınmasının ardında iklim değişikliğinin yattığını saptamıştı. ( AP / REUTERS )