Hindistan’da Organize Kopya Skandalı

Hindistan'da 1,4 milyon öğrencinin girdiği lise bitirme sınavlarında, veliler çocuklarına yardımcı olabilmek için binalara tırmandı. Kimi okullarda polisle çatışmalar yaşanırken 300 kişi tutuklandı. 400 öğrencinin de sınavı iptal edildi. Hindistan...

Hindistan’da Organize Kopya Skandalı (20 Mart 2015)

Hindistan'da 1,4 milyon öğrencinin girdiği lise bitirme sınavlarında, veliler çocuklarına yardımcı olabilmek için binalara tırmandı. Kimi okullarda polisle çatışmalar yaşanırken 300 kişi tutuklandı. 400 öğrencinin de sınavı iptal edildi.

Hindistan'ın Bihar eyaletinde yapılan, 1,4 milyon öğrencinin katıldığı merkezi lise bitirme sınavına kopya görüntüleri damgasını vurdu. Yerel haber kanalları ve gazetelerde yer alan bu karelere göre, bazı aileler çocuklarına kopya verebilmek için 5 kat tırmandı ve saatlerce pencerede asılı kalarak canlarını hiçe saydı. 

Velilerin çocuklarına yardımcı olabilmek için binalara tırmanıp cevap vermeye çalıştığı görülürken, kimi okullarda da velilerle polis arasında çatışmalar gerçekleşti.

400 öğrencinin sınavı iptal edilirken, 300 kişi tutuklandı. Çocukların kopya çekmesine yardım etmeye çalışan velilerin serbest bırakıldığı belirtilirken, kopya çeken öğrencilerin 3 yıl boyunca sınava girmesinin yasaklandığı açıklandı. Hindistan medyası velilerin davranışlarını eleştirirken, kopya çekilmesini engellemenin mevcut koşullarda mümkün olmadığını vurguladı.