‘Dijital Devrim Sonrası Siber Zorbalıkla Özel Yaşama Saldırı’

1998 yılında dönemin ABD Başkanı Bill Clinton ile yaşadığı seks skandalıyla adını duyuran eski Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky, internet çağında "siber zorbalığın" ilk kurbanlarından biri olduğunu söyledi ve ekledi: “22 yaşında olmak istemeye...

‘Dijital Devrim Sonrası Siber Zorbalıkla Özel Yaşama Saldırı’ (20 Mart 2015)

1998 yılında dönemin ABD Başkanı Bill Clinton ile yaşadığı seks skandalıyla adını duyuran eski Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky, internet çağında "siber zorbalığın" ilk kurbanlarından biri olduğunu söyledi ve ekledi: “22 yaşında olmak istemeyen tek 40’lı yaşlardaki kadınım”

Vancouver'da düzenlenen TED (Teknoloji, Eğlence, Tasarım) konferansında konuşan Lewinsky, internetin, insanların başkalarının ayıplarını izlemekten zevk aldığı bir kültür yarattığını belirtti.

Lewinsky'nin konuşması ayakta alkışlandı.

Monica Lewinsky 2005'ten beri süren sessizliğini Ekim ayında Forbes dergisinin konferansında bozmuştu.

Beyaz Saray'da staj yaparken 20'li yaşlarında olan Lewinsky, Vanity Fair dergisindeki mülakatında da Clinton ile aralarındaki ilişkide iki tarafın da rızasının olmasına rağmen, eski ABD başkanının kendisinden faydalandığını söylemişti.

Lewinsky TED'deki konuşmasına esprili bir şekilde başladı ve "22 yaşında olmak istemeyen tek 40'lı yaşlardaki kadınım. 22 yaşında patronuma aşık oldum. 24'ümde yıkıcı sonuçlarının ne olduğunu öğrendim" dedi.

Monica Lewinsky maruz kaldığı aşağılanmayı, internetin daha ileri boyutlara taşıdığını belirterek şöyle devam etti:

"1998'de umulmadık bir aşktan sonra kendimi daha önce hiç tanık olmadığımız türden bir siyasi, hukuki ve medyatik girdabın içinde buldum. Bu skandalı size dijital devrim getirdi. Haber internette patlak verdi."

Skandalın yaşandığı dönemde bugünkü anlamda sosyal medya yoktu. Ancak Lewinsky'nin siyah bereli fotoğrafı internette hızla yayıldı.

Lewinsky "Sonrasında küresel bir aşağılanmaya maruz kaldım. Sanal taşlayıcılar vardı. İtibarımı, onurumu, her şeyimi kaybettim" dedi.

BBC Türkçe