Herkes Bu Yeni Sihirli Enstrümana Dokunmak İstiyor!

Synthesizer klavyelerin yaptığı her şeyi hatta daha fazlasını yapıyor üstelik de küçücük! Dijital kameralardan sonra nasıl herkes fotoğrafçı olduysa bu enstrümandan sonra da herkes müzisyen olabilir! Gitardan davula, piyanodan kemana tüm fav...

Herkes Bu Yeni Sihirli Enstrümana Dokunmak İstiyor! (6 Mart 2015)

Synthesizer klavyelerin yaptığı her şeyi hatta daha fazlasını yapıyor üstelik de küçücük! Dijital kameralardan sonra nasıl herkes fotoğrafçı olduysa bu enstrümandan sonra da herkes müzisyen olabilir!

Gitardan davula, piyanodan kemana tüm favorilerinizi içinde barındıran Artiphon, çığır açan teknolojisi sayesinde bunlardan birine anında dönüşebiliyor. Tek yaptığı ise insanın doğasında var olan müziği, insan hareketlerini algılayıp çözümleyerek ortaya çıkarması. Ayrıca akıllı telefon ve tablet üzerinden internete bağlanarak tüm müzik uygulamalarıyla da uyumlu çalışabiliyor.

Artiphon olarak geliştirilen bu "Instrument 1" kod adlı çok işlevsel dijital çalgı aleti, yeni teknolojik buluşların görücüye çıktığı ünlü bağış toplama sitesi Kickstarter ’de sadece 6 saatte 80 bin doların üzerinde para toplayarak hedefine ulaştı.

Kulağa doğal gelen enstrüman sesleri ve gerçeğini aratmayan tuşesiyle Artiphon, bir rock yıldızından keman virtüözüne herkesi tatmin edebilecek bir buluş. Doğuştan müzisyen Mike Butera, Virginia Tech’de yine müzik üzerine yaptığı doktorasını tamamladıktan sonra Artiphon’u geliştirdi. Parlak fikir, Butera’nın modern çalgılardaki eksiği fark etmesiyle geldi: ‘Her türlü amaç için herkesin kullanabileceği böyle bir enstrüman yoktu’.

Böylelikle Butera büyük bir takımla müziğin merkezi Nashville’de 4 yıl önce çalışmalara başladı. Geçtiğimiz Salı günü Kickstarter’da yayımladığı projesine ilgi o kadar büyüktü ki 6 saat içinde 80 bin dolar toplandı. Ki, Butera’nın ulaşmak istediği rakam sadece 75 bin dolar idi. Üçüncü günün sonunda toplanan miktar ise 200 bin dolara ulaştı. 

Butera, Kickstarter sayfasında yaptığı açıklamada, ürünü dört yıldan uzun bir sürede geliştirdiklerini belirtip, “bunun sadece bir başlangıç olduğunu” söyleyerek daha başka sürprizleri olabileceği izlenimini yarattı.

Artiphon’u müzikle ilgilenen herkes için boş bir tuval olarak tanımlayan Mike Butera, çalanın istediği her şeye adapte olabilen bir multi-enstrüman yaratmış olmanın heyecanını yaşıyor. Müzisyen olsun olmasın herkese istediği sesi çıkarabilme özgürlüğü sunan Artiphon, bu özelliğiyle kimilerinin içindeki cevheri kolayca ortaya çıkarmayı da amaçlıyor.

Siyah-beyaz iki renk seçeneği bulunan ürünün tahmini ön fiyatı 349 dolar olarak açıklandı. Ahşap gövdeli modeline ise 899 dolar istendi.

Bu sihirli müzik aletinin gelecek yılın başında piyasaya sürülebileceği belirtildi.