Havayolları Şirketleri Acil Olarak Uçuş Kurallarını Değiştirmeye Başladılar

Germanwings uçağının yardımcı pilot tarafından düşürüldüğünün açıklanmasından sonra hava yolu şirketleri kokpit yönetim kurallarını değiştirmeye başladılar. Fransa'nın güneyinde düşen Germanwings Havayolları’na ...

Havayolları Şirketleri Acil Olarak Uçuş Kurallarını Değiştirmeye Başladılar (27 Mart 2015)

Germanwings uçağının yardımcı pilot tarafından düşürüldüğünün açıklanmasından sonra hava yolu şirketleri kokpit yönetim kurallarını değiştirmeye başladılar.

Fransa'nın güneyinde düşen Germanwings Havayolları’na ait Airbus A320 tipi uçağı, yardımcı pilotun bilerek ve isteyerek düşürmüş olabileceğinin açıklanmasından sonra havayolları şirketleri acil birtakım önlemler almaya başladılar.

Bulunan kara kutudaki seslerden, kaptan pilotun kokpit dışına çıktığı ve döndüğünde yardımcı pilotun kapıyı kilitleyerek içeriye almadığı bu esnada da dalış düğmesine basarak uçağı düşürdüğü açıklanmıştı.

Bu açıklamadan sonra acil olarak toplanan havayollarının yönetim kurulları, uçuş esnasındaki kokpit yönetim ve güvenlik kurallarını yeniden belirlediler.

Bundan sonra uçuş esnasında kokpitte pilotlar yalnız kalamayacaklar. Her hangi bir gereksinim için bir pilot kokpit dışına çıktığında dönünceye kadar yerine uçaktaki başka bir mürettebat ya da uçuş görevlisi bakacak.

Bu yeni uçuş düzeni kuralını uygulayacağını ilk olarak açıklayan havayolları şirketleri ise Alman Lufthansa, Air Berlin, Condor ve TuiFly’nin yanı sıra Norwegian Air, easyJet ve Air Canada.

Havacılık uçuş kuralları sil baştan

Alman havayolu şirketleri uçuş esnasında kabinde sürekli olarak iki pilotun kalması kuralını getiriyor. Federal Alman Hava Taşımacılığı Ticareti Birliği (BDL) Başkanı Matthias von Randow, Alman Basın Ajansı’na yaptığı açıklamada uçuş esnasında kabinde hiç bir zaman bir pilotun yalnız kalmaması kuralının getirileceğini söyledi. Von Randow konunun Cuma günü Federal Havacılık Dairesi’yle görüşüleceğini bildirdi. Yeni kural, Lufthansa, Air Berlin, Condor ve TuiFly uçaklarında geçerli olacak.

Uçağın düştüğü bölgeden ilk görüntüler yayınlandı

Bu arada Reuters haber ajansı, bu akşam saatlerinde, Germanwings Havayolları’na ait Airbus A320 tipi uçağın düştüğü Fransız Alpleri’ndeki sarp dağlık arazide çekilen ilk enkaz görüntülerini servis etti.