150 Kişilik Uçağı ‘Terk Edilme Acısıyla’ Yere Çakmış

Barcelona’ya giderken Fransa’nın güneyinde düşen ve 150 kişiye mezar olan Germanwings’e ait Airbus A320 tipi uçağın, yardımcı pilot Andreas Lubitz tarafından kasten düşürülmüş olabileceğinin açıklanması üzerine, 28 yaş...

150 Kişilik Uçağı ‘Terk Edilme Acısıyla’ Yere Çakmış (27 Mart 2015)

Barcelona’ya giderken Fransa’nın güneyinde düşen ve 150 kişiye mezar olan Germanwings’e ait Airbus A320 tipi uçağın, yardımcı pilot Andreas Lubitz tarafından kasten düşürülmüş olabileceğinin açıklanması üzerine, 28 yaşındaki Lubitz’in yaşamıyla ilgili ayrıntılar inceleniyor.

Kaptan pilotu kabine almadığı ve uçağı düşürme isteğiyle hareket etmiş olabileceği açıklandıktan sonra Lubitz’in Dusseldorf’taki evinde 4 saat arama yapan Alman polisi, yaşananları açıklamaya yarayacak önemli bir kanıt bulduğunu açıkladı. Polis ayrıntı vermeyip bulduğu şeyin intihar notu olmadığının da altını çizse de birtakım iddialar ortaya atıldı. Buna göre, Lubitz kısa bir süre önce kız arkadaşı tarafından terk edilmişti ve ‘kişisel kriz’ yaşıyordu.

‘Öyle bir şey yapacağım ki, bir gün herkes ismimi bilecek’

Andreas Lubitz hakkında, Alman Bild gazetesi yeni bir iddia ortaya koydu.

2014’te Lubitz’in kız arkadaşı olduğunu söyleyen 26 yaşındaki Maria W. isimli kadınla yaptığı röportajda, yardımcı pilotun kız arkadaşına psikiyatrik tedavi gördüğünü ve “Öyle bir şey yapacağım ki, bir gün herkes ismimi bilecek ve hatırlayacak” dediğini yazdı.

Lubitz’in psikolojik sorunlarından fazla bahsetmediğini söyleyen uçuş hostesi Maria W. gazeteye verdiği röportajda, “Lubitz sağlık problemleri nedeniyle Lufthansa’da uzun mesafeli uçuşlara pilotluk yapma hayalini gerçekleştiremeyeceğini anlamış olabilir” dedi.

'Farklı bir insan oldu'

Maria W., “Kazayı duyduğumda sıkça tekrarladığı şu cümle aklıma geldi: Bir gün sistemi değiştirecek bir şey yapacağım. İşte o zaman herkes adımı bilecek ve hatırlayacak. O zaman ne demek istediğini anlamamıştım ama şimdi anlıyorum” dedi.

Maria W., Lubitz’in geceleri uykusundan “düşüyoruz” diye bağırarak uyandığını da söyledi.

“İş hakkında sıkça konuşurduk ama sonra farklı bir insan oldu” diyen kadın, “Çalışma koşullarımıza sinirlenirdi. Az para almamızdan, sürekli baskı altında olup sözleşmemizi kaybetme korkumuzdan yakınırdı” diye konuştu.

Olay Günü Raporluydu

Almanya'da, Düsseldorf Savcılığı Germanwings uçağını düşürdüğü belirtilen yardımcı pilot Andreas Lubitz'in psikolojik rahatsızlığını şirketten sakladığını açıkladı.

Savcı Ralf Herrenbrueck, 28 yaşındaki Lubitz'in rahatsızlığı nedeniyle "uygun" tedaviyi gördüğünü gösteren belgeler bulunduğunu bildirdi.

Herrenbrueck, olay günü Lubitz'in raporlu olduğunu ve raporu evinde yırtılmış halde bulduklarını söyledi.

Savcı, raporun bulunmasının pilotun hastalığını "işvereni ve iş arkadaşlarından sakladığı" yönündeki ilk değerlendirmeyi vurguladığını kaydetti.

'Depresyona Girmiş, Aylarca İşe Gidememişti'

Bilgisayar ve diğer belgelerine en konulan Lubitz’in, söz konusu evi de ayrıldığı kız arkadaşıyla paylaştığı söyleniyor. Bununla birlikte Lubitz hayatının önceki dönemlerinde de zor zamanlardan geçmişti. Alman Bild gazetesi, ‘üstün uçuş yetenekleri’ sayesinde ödül kazanan ve kendini ‘Uçan Andy’ diye çağıran Lubitz’in, 2008’te 1,5 yıl süren ağır bir depresyondan geçtiğini ve aylarca işe gidemediğini yazdı.

Bir kaynak da Lubitz’in aldığı psikolojik tedavi yüzünden Lufthansa Uçuş Okulu’ndaki eğitim kurslarını tekrar etmek zorunda kaldığını, ama sonunda ‘uçmaya uygun’ görüldüğünü anlattı.

'Zaten Hep Pilot Olmak İsterdi'

İngiliz basınının Lubitz’in tanıdıklarına dayandırdığı haberlere göre de, bir kendi evinde bir ailesinin yanında kaldığı söylenen Lubitz hep pilot olmayı istemişti ve ‘mutsuz olması için hiçbir neden’ yoktu. Lubitz ailesinin komşularından Johannes Rossback Rhein-Zeitung gazetesi muhabirine, genç pilotu düzenli olarak çevrede hafif koşu yaparken gördüğünü söyledi: "Çok kibardı. Her zaman 'merhaba, hoşçakal' derdi. Kesinlikle olağandışı bir hâli yoktu.” Genç pilotun babasıyla birlikte 2011, 2012 ve 2013’te Frankfurt Yarı Maratonu'nda koştuğu ve bir saat 37 dakikayla en iyi dereceyi yaptığı da aktarılanlar arasında.

Genç Yaşta Pilot Oldu

Andreas Lubitz, Almanya'nın batısında, Frankfurt ile Bonn arasındaki ufak Montabaur kasabasında 1987 yılında dünyaya gelmiş.

Hâlâ orada, Protestan Kilisesi'nde org çalarak yaşamını kazanan annesinin yanında yaşıyor.

Babası ise İsviçre'de cam mühendisi olarak görev yapıyor.

Spora çok meraklı olan genç, özellikle maraton koşularına katılmakla tanınıyor.

Andreas Lubitz'in uçma merakı da doğup büyüdüğü kasabadaki LSC Westerwald havacılık kulübünde başlamış.

Lubitz ilk amatör pilot brövesini daha 16 yaşında bu kulüpte almış ve çok başarılı bir pilot olarak tanınıyor.

Havacılık merakını evindeki odası da kanıtlıyor.

Odanın duvarları eski, yeni ve büyük uçak resimleriyle ve Lufthansa amblemleriyle kaplı.

Süs olarak da her yere havacılıkta kullanılan eşyayı yerleştirmiş.

Sadece uçaklara değil, uzay araştırmalarına da merakı olduğu ise, dünden beri kapatılmış olan Facebook sayfasından anlaşılıyor.

Orada Lubitz'in sadece düşürdüğü söylenen A320 tipi uçağın değil, Alman astronot Alexander Gerst'in sayfasını da beğendiği görülüyor.

Facebook sayfası ayrıca Andreas Lubitz'in elektronik müzik sevdiğine, ara sıra Koblenz kentindeki bir gece kulübüne gittiğine ve erkeklerin çeşitli araç ve cihazlarla yaptıkları hata ve saçmalıkları gösteren filmleri izlemekten hoşlandığına işaret ediyor.

Komplo Teorileri

Alp Dağları'nda yaşanan trajedinin ayrıntıları geldikçe Lubitz hakkında komplo teorileri de yayılmaya başladı.

Facebook'ta açılan birçok anonim sayfada Lubitz'in "Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kahramanlarından biri" olduğundan, "Yehova Şahitleri cemaatine bağlılığı"na, Müslüman olduğundan, daha önceden de birçok insanı öldüren bir kitle katili olduğuna kadar türlü türlü iddia yer aldı.

Ancak Alman yetkililer, bugüne kadar Lubitz'in hiçbir sabıka kaydı olmadığına ve herhangi bir aşırı görüş açıklamadığına ısrarla işaret ediyor.

Lubitz'in gerçekten öne sürüldüğü ve birçok ipucunun da işaret ettiği gibi uçağı bilinçli şekilde düşürüp düşürmediği kesinlikle ortaya çıkana kadar bu genç pilot ve havacılık meraklısı olayın kurbanları arasında anılacak.

Yine de Alman Havacılık İdaresi, bugünden itibaren uçaklarda bir pilotun kokpitte yalnız kalmasını yasaklayan bir kararname yayınladı.

Almanya Parlamentosu, kararnamenin yasallaştırılmasını gündemine aldı.

Birçok Alman havayolu şirketi de kendiliğinden bu önlemi uygulamaya başladı.