Dünyanın En Zenginleri Hangi Ülkelerde ve Kentlerde Yaşıyor?

Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri 2015 listesinde yer alan milyarderlerin yaşadıkları yerler Forbes’in verilerine göre, dünyada en fazla zenginlerin bulunduğu kent, Amerika Birleşik Devletleri'nin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitan...

Dünyanın En Zenginleri Hangi Ülkelerde ve Kentlerde Yaşıyor? (27 Mart 2015)

Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri 2015 listesinde yer alan milyarderlerin yaşadıkları yerler

Forbes’in verilerine göre, dünyada en fazla zenginlerin bulunduğu kent, Amerika Birleşik Devletleri'nin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitanlarından New York. Dünyadaki milyarderlerden 78’i New York’ta yaşıyor.

New York’u 68 milyarderin ikamet ettiği Rusya’nın başkenti Moskova izliyor. Dünyanın ikinci süper gücündeki zenginlerin sayısı, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla birlikte serbest piyasa ekonomisine geçilmesiyle hızla artmaya başladı.

Üçüncü sırada ise Çin’in ticaret merkezi Hong Kong yer alıyor. Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezi Hong Kong’da 64 milyarder var. Çin’in başkenti Pekin de 45 kişi ile Londra’nın hemen ardından dördüncü sırada.

Yükselen Çin ekonomisi ile birlikte Asya’daki zenginlerin sayısı da son yıllarda hızla artıyor. Gelecek yıl Çin’in başkenti Pekin’in 46 kişi ile üçüncü sırada yer alan Londra’yı geçeceği rahatlıkla söylenebilir.

Dünyanın en zengin milyarderlerinden 28 kişinin de İstanbul'da yaşadığı görülüyor.

Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri 2015 listesine ve listeye Türkiye’den giren 32 kişinin isimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki grafik, 2015 yılında milyarderlerin dünya çapında yaşadıkları şehirleri ve sayılarını göstermektedir.