Havan Batsın!

İsrailli model Bar Refaeli, düğünün yapılacağı otelin hava sahasını uçuşa kapattırarak dünya tarihine geçti Dünyada kazandığı ünüyle ülkesinde neredeyse bir ‘ulusal kurum’a dönüşen İsrailli model Bar Refaeli &o...

Havan Batsın! (26 Eylül 2015)

İsrailli model Bar Refaeli, düğünün yapılacağı otelin hava sahasını uçuşa kapattırarak dünya tarihine geçti

Dünyada kazandığı ünüyle ülkesinde neredeyse bir ‘ulusal kurum’a dönüşen İsrailli model Bar Refaeli önceki gün İsrailli milyarder iş adamı Adi Ezra ile evlendi. Buraya kadar normal bir magazin haberi. Ancak Refaeli’nin düğünün yapılacağı otelin hava sahasını uçuşa kapattırmak istemesi hem İsrail'i karıştırdı hem de haberi dünya basının manşetlerine taşıdı.

İsrail Sivil Havacılık Dairesi, Perşembe günkü düğün için, Refaeli'nin talebi üzerine ülkenin kuzey kenti Hayfa'da bulunan Carmel Forest Resort adlı otelin hava sahasının kapatılmasına karar verdi. Fakat İsrail Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, kararı iptal etmemesi durumunda Havacılık Dairesi Başkanı'nı kovmakla tehdit etti.

Tartışmaların ardından İsrail basına farklı haberler yansıdı. Jerusalem Post hava sahasının açık kaldığını duyururken diğer İsrail yayın organları ise düğün süresince otel semalarının uçuşa yasak bölge ilan edildiğini bildirdi.

Bar Refaeli, İsrailli milyarder iş adamı Adi Ezra ile evlendi. İsrail medyasına yansıyan haberlere göre 30 yaşındaki Refaeli ve Ezra, düğünün fotoğraflarının çekilmesi için beş insansız hava aracı, iki helikopter ve gözlem için bir balon kullanılmasını planlıyordu.

'Gökyüzü İsrail Vatandaşlarına Aittir'

Sivil Havacılık Dairesi, çiftin uçuşa yasak bölge talebini güvenlik gerekçeleriyle kabul ettiğini duyurmuştu. Kararı Pazar günü iptalini isteyen Ulaştırma Bakanı Katz ise, "Gökyüzü tüm İsrail vatandaşlarına aittir, bu etkinlik için özel muamele sunamayız" dedi. Karara İsrailli pilotlar da karşı çıktı.

İsrail medyasının aktardığına göre iptal kararını tanımayan Havacılık Dairesi Perşembe günü saat 17.00 ila Cuma sabah 02.00 arasında güvenlik gerekçeleri nedeniyle uçuşa yasak bölge ilan etti.

Katz'ın da bunun üzerine Daire başkanı Joel Feldschuh'a "Eğer hava sahası Bar Refaeli'nin düğününde açık kalmazsa görevinden alınırsın" dediği bildirildi.

Jerusalem Post gazetesine konuşan Ulaştırma Bakanı, sonunda hava sahasının trafiğe açık kaldığını söyledi.

Havacılık Tarihinde Yeni Bir Sayfa Açıldı!

1903 –  Wright kardeşler yaptıkları ilk uçakla uçtular.

1927 – Charles Lindbergh, hiç durmadan ilk Atlantik Okyanusu uçuşunu gerçekleştirdi.

1938 – Howard Hughes, ilk kez 23.803 kilometre uçarak dünyanın çevresini 3 gün 19 saatte dolaştı.

1947 – Chuck Yeager, Bell X-1 uçağıyla ses hızını geçen ilk pilot oldu.

1969 – Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay'a ayak basarak yürüdüler.

2005 – Airbus A380 dünyanın yeni en büyük uçağı olarak seferlerine başladı.

2015 – Bar Refaeli düğününde hava sahasını uçuşlara kapattırdı.

Şımarıklık mı, ‘güvenlik önlemi’ mi?

Sivil havacılık kaynaklarına göre, bu tür yasaklar çok nadir uygulanıyor. Örneğin Tel Aviv'deki Hayarkon Park'ta düzenlenen konserler gibi kitlesel açık hava etkinlikleri sırasında, pilotlara genellikle bölgeyi kullanmamaları öneriliyor ama elbette tamamen yasaklanmıyor.

Uzmanlara göre, bu yasaklama talebinin ardında yatan gerçek neden, düğüne katılan konukların gizliliğinin korunmak istemesi. Başka bir deyişle düğüne kimlerin katıldığının ve organizasyonun ayrıntılarının bilinmesi istenmiyor. İnsansız hava araçları (drone) ve helikopterle yapılabilecek çekimlerde bu kişilerin ve düğünün ayrıntılarının ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

Yasak işe yaramış olmalı ki, şimdiye kadar düğünden tek bir kare bile yayınlanmadı.

İşin başka bir ilginç yanı da, bu olayın bundan sonra yeni bir moda akımı yaratıp benzer taleplere yol açabileceği ve örnek oluşturacağından endişe ediliyor olması. Ünlülerden bu tür talepler gelmesi durumunda yetkililer acaba nasıl karar verecekler?