Düşman drone’larını avlayacak asker kartallar yetiştiriliyor

Yaygınlaşan drone kullanımı ülkelerin ulusal güvenliklerini tehdit eder hale geldi. Hollanda polisi de yeni teknolojik saldırılara karşı doğal savunma yöntemleri geliştirmeye başladı. Her geçen gün kullanımı yaygınlaşan uzaktan kumandalı insansız hava ara...

Düşman drone’larını avlayacak asker kartallar yetiştiriliyor (2 Şubat 2016)

Yaygınlaşan drone kullanımı ülkelerin ulusal güvenliklerini tehdit eder hale geldi. Hollanda polisi de yeni teknolojik saldırılara karşı doğal savunma yöntemleri geliştirmeye başladı.

Her geçen gün kullanımı yaygınlaşan uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) drone’ların casusluk ve saldırı faaliyetlerine karşı ülkeler acil önlemler alma gereksinimi duyuyor.

Hollanda polisi suç amaçlı drone kullanımını engellemek için tıpkı Ortaçağ’daki gibi savunma amaçlı yırtıcı kuşları eğitmeye başladı. 'From Above Guard' adlı bir kuş eğitim şirketi ile işbirliği yaparak yeni güvenlik gücü olarak yırtıcı kuşları kadrosuna dahil etti.

Bu konuda kendi web sitesinde açıklamalarda bulunan polis yetkilileri, sosyal medyada da eğitimin ilk sonuçlarını gösteren bir video yayınladı. Görüntülerde bir şahinin havadaki drone’ye doğru uçarak yakalayıp ‘etkisiz hale getirdiği’ görülüyor.

Proje sözcüsü Marc Wiebes, kuşun drone’yi bir av olarak algıladığını ve yakalayıp başka hiçbir kuş ya da insanların olmadığı güvenli bir yere indirdiğini söyledi.

Neden böyle bir şeye acil gereksinim duyuldu?

Küçük İHA drone’ların tespiti zor olduğu için suç örgütleri ve teröristler tarafından saldırı amaçlı kullanılabileceği konusunda istihbarat servisleri hükümetleri uyardılar.

Aralık ayında, bir İngiliz savunma uzmanı, drone’larla kazayla ya da planlı bir şekilde yolcu uçaklarına yaklaşılarak çarpma ile terör saldırısı düzenlenme riski olduğu konusunda uyarıda bulundu.

The Wall Street Journal geçen yıl, ABD, Almanya, İspanya ve Mısır'da yetkililerin, 2011 yılından bu yana en az 6 potansiyel terörist drone saldırısının engellediğini açıkladıklarını yazdı.

Bu arada, FBI tarafından yine geçen yıl yayınlanan “Yeni Amerikan Güvenliği” adlı bir raporda da bu saldırıların artabileceği konusunda başka bir uyarıda bulunuldu.

Fiyatlarının da ucuzlamasıyla kullanımı ve popülerliği her geçen daha da artan drone’ların uyuşturucu paketlerini kaçırmak için kullanıldığı zaten biliniyordu. Aynı şekilde, patlayıcı, silah ve diğer zararlı nesneleri taşımak için de modifiye edilebileceğinden de kaygı duyuluyor.

Raporda, Fransa, Belçika ve İngiltere de dahil olmak üzere birçok ülkede askeri ve kamu kuruluşlarına ait alanlarda, özellikle de Beyaz Saray ve nükleer tesislerin üzerinde gözetim ya da saldırı amaçlı uçuruşların olabileceği de belirtildi.

Terör örgütü IŞİD’in de gözetim amaçlı ticari bir drone kullandığı iddia ediliyor.