Hangi Ülke, En Çok Hangi Ekran Başında Vakit Geçiriyor?

Hayatımız ekran başında geçiyor İnternet ve sosyal medya kullanımının artması mı akıllı cep telefonu, notebook, tabletlere olan talebi tetikleyerek yaygınlaştırdı yoksa tam tersi akıllı cep telefonu, notebook, tabletler yaygınlaştıkça internet ve sosyal medya kullanımına ola...

Hangi Ülke, En Çok Hangi Ekran Başında Vakit Geçiriyor? (29 Mayıs 2014)

Hayatımız ekran başında geçiyor

İnternet ve sosyal medya kullanımının artması mı akıllı cep telefonu, notebook, tabletlere olan talebi tetikleyerek yaygınlaştırdı yoksa tam tersi akıllı cep telefonu, notebook, tabletler yaygınlaştıkça internet ve sosyal medya kullanımına olan ilgi daha da mı arttı?

‘Tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan?’ gibi bir soru bu. Ancak şu bir gerçek ki, günlük zamanımızın çoğu ekranların başında geçiyor. Bunda en önemli etken elbette dijital mobil multi-medya cihazların hayatımıza girmiş olması.

Günümüz insanı belki de binominal olarak ‘homo screen’ diye adlandırılabilir!

Hangi ülkede hangi dijital iletişim cihazının daha ilgi gördüğünü, dolayısıyla hangi ekran başında en çok zaman geçirildiği araştırılmış.

Araştırmadaki en önemli sonuç televizyonun tahtının sallanıyor olması. Böyle olmasına karşın İngiltere, Amerika, Almanya gibi ülkelerde televizyon Türkiye’deki gibi yaygın kullanılıyor.

Tabletin yaygın kullanıldığı ülkeler Endonezya, Filipinler, Tayland gibi uzak doğu ülkeleri. Bu ülkelerde akıllı cep telefonları da benzer yoğunlukta kullanılıyor.

Türkiye’de tablet kullanımı henüz çok düşük düzeylerdeyken, televizyon, akıllı telefon ve laptop+PC kullanım oranları hemen hemen birbirine yakın.

Grafiği büyütmek için üzerine tıklayınız