BlackBerry de Android’e Geçiyor

Akıllı telefonların çıkış markası olan ancak bu jenerik üstünlüğünü koruyamayan BlackBerry’in yeni modelinin Android işletim sistemiyle çalışacağı söyleniyor Reuters'a konuşan dört kaynak, Android'in BlackBerry'nin yaz...

BlackBerry de Android’e Geçiyor (14 Haziran 2015)

Akıllı telefonların çıkış markası olan ancak bu jenerik üstünlüğünü koruyamayan BlackBerry’in yeni modelinin Android işletim sistemiyle çalışacağı söyleniyor

Reuters'a konuşan dört kaynak, Android'in BlackBerry'nin yazılım ve cihaz yönetimine odaklanmaya yönelik stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi. Firmanın pazar payı yüzde 1'in altına düştüğünden satışa odaklanma, planlar arasında bulunmuyor. BlackBerry 10 cihazları, 2013'te tanıtıldığından beri Samsung, Motorola, LG gibi rakiplerinin ve tabi ki iPhone'un karşısında fazlasıyla zorlanmıştı. Bunun en önemli nedeni, BlackBerry'nin popüler uygulamalardan yoksun olmasıydı.

Akıllı telefon pazarının zirve noktasında geçen yılların ardından yüzde 1'lik dilim içerisinde hayatta kalma mücadelesi veren BlackBerry, uygulama ekosistemini genişletme ve daha çok ilgi çekme adına BlackBerry 10 işletim sistemi ile birlikte Android uygulamalarına destek vermeye başlamıştı.

Gelen bilgilere göre, BlackBerry gelecek yıl Android işletim sistemli ve kızaklı fiziksel klavyeli bir akıllı telefon hazırlıyor. Mart ayındaki MWC 2015 fuarında kapalı kapılar ardında cihazı görücüye çıkaran BlackBerry bunu yeni bir seri olarak hazırlıyor.

Samsung'un desteği ile geliştirilen BES12 güvenlik ve cihaz yönetim platformu bulut üzerinden iOS, Android ve Windows Phone akıllı telefonlarına da kurumsal cihaz yönetimi sunacak. Firma Android tabanlı BlackBerry cihazı ile bunun ilk örneğini vermek istiyor ve diğer üreticilere de BES12 Cloud için önayak olmak istiyor.

BlackBerry’in CEO'su John Chen, daha önce firmanın yeni umutlarının BES12 adındaki cihaz yönetimi sistemine bağlı olduğunu belirtmişti. BES12, kurumsal müşterilerin hem BlackBerry cihazlarını, hem de Android, iOS ve Windows'la çalışan cihazları yönetmesine izin veriyordu ancak firmanın müşterilerini rakip platformlarda yeteri kadar güvenlik sağladığı konusunda ikna etmesi zor olacak gibi görünmekteydi. Bu söylentiler doğru çıkar ve firma kendi Android'li telefonlarını gerçekten üretirse, BES12'nin gerek duyduğu güveni sağlayabilir.