Hamburg sokaklarında kapitalizme karşı 1000 kişilik ‘Zombi’ canlı performansı

Hamburg’da başlayan G20 Zirvesi buluşmasında protestocuların oldukça yaratıcı gösterileri sürüyor. Ancak protestolara zaman zaman şiddet de karışıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, G20 ülke liderlerinin terörle mücadelede daha etkin işbirli...

Hamburg sokaklarında kapitalizme karşı 1000 kişilik ‘Zombi’ canlı performansı (8 Temmuz 2017)

Hamburg’da başlayan G20 Zirvesi buluşmasında protestocuların oldukça yaratıcı gösterileri sürüyor. Ancak protestolara zaman zaman şiddet de karışıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, G20 ülke liderlerinin terörle mücadelede daha etkin işbirliği yapılması konusunda uzlaştıklarını açıkladı. Ancak liderler iklim ve ticaret konularında daha önce de olduğu gibi uzlaşma sağlayamadılar.

Dünyanın en güçlü 20 ekonomisine sahip ülkelerin liderlerinin buluştuğu G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Hamburg, aynı zamanda yoğun protestolara da sahne oluyor. 100 bin anti-kapitalist eylemci gösterileriler düzenliyor. Eylemciler arasındaki şiddet eğilimliler ile polis arasında çatışmalar yaşanıyor.

Alman polisinin tanımlamasıyla, ‘radikal olan 7-8 bin kişi’ otomobilleri yakıp, dükkanlara zarar vererek kenti savaş alanına çevirirken, düzenlenen çeşitli sanatsal etkinlik ve bilimsel toplantılarda da acımasız kapitalist düzenin insanlığa verdiği zararlar ele alınıp sergilenerek eleştiriliyor.

Bunların içerisinde en yaratıcı ve etkileyici olanı ise 1000 kişinin ‘zombi’ kılığında Hamburg sokaklarında yürüdükten sonra canlandırdığı tiyatral gösteriydi.

G20 Zirvesi’nden birkaç gün önce zombiye benzeyen bu karakterler şehrin sokaklarında belirmeye başladı. Gün geçtikçe sayıları arttı, son günde ise kalabalıklara dönüştüler.

‘UYAN’!

Almanya'da kendilerine '1000 Gestalten' (1000 Figür) adını veren topluluğun düzenlediği performansta, vücut ve giysilerini gri renk çamura bulayan protestocular, önce oldukları yerde hareketsiz durdu ya da zombiler gibi sallanarak ve ayak sürüyerek ilerledi.

Daha sonra bu cansızlığı ve sessizliği bozan ilk eylemcinin gri 'zombi' kılığını üzerinde atmasıyla, altındaki renkli giysi ortaya çıktı. Bulunduğu zombi halinden 'uyanan' şahıs, yerdeki bir başka zombiye şefkatle elini uzattı, onu yerden kaldırdı ve sarıldılar. Ardından diğer eylemcilerin de 'grilik ve ruhsuzluğu' simgeleyen örtüden kurtulmaya başlamasıyla birlikte, rengarenk kıyafetler ve kutlamalarla meydan bir şenlik havasına büründü.

Zombi halleriyle kapitalizmi simgeleyen göstericiler Hamburg sokaklarında ilginç görüntülere yol açtılar. Gösteri esnasında Walking Dead dizisini aratmayan görüntüler ortaya çıktı.

‘Birlikte mücadele’ için farkındalık yaratmak

Etkinliği düzenleyen ekibin yöneticisi, eylemin 'değişimin tek bireyden bile gelebileceğini' vurgulamak amacıyla tasarlandığını açıkladı. 'Kapitalizmin yıkıcı etkinlerine insanların daha fazla katlanmak istemediğinin ifadesi' olarak böylesi bir kampanya başladıklarını belirten açıklamada, "nihayetinde bizi kurtaracak olan, banka hesabımızdaki para değil, birinin elini uzatıp elimizi tutmasıdır," denildi.

Bir müddet yürüyüş gerçekleştiren grup, dünyaya dair değişim taleplerini dile getirdikten sonra üzerilerindeki giysileri çıkartıp gösteriye son verdi.

İki saat kadar süren gösteri, çevredeki vatandaşlardan da büyük ilgi gördü ve alkış topladı.

Halkı siyasi tavır almaya çağırıyorlar

Performansın amacı hem G20 ve kapitalizmi hem de apolitizmi eleştirmek. Grup, geniş kitlelerin siyasetin içinde yer alarak, ya da siyasi tavır alarak toplumu değiştirebileceğini düşünüyor. Değişimin üsten gelemeyeceğini bireysel bazda, tek tek gerçekleşebileceğini öne sürüyor.

Büyük Gösteri Cumartesi Günü

Zirveye karşı asıl büyük gösteri ise cumartesi günü yapılacak. Saat 11.00'de merkezi tren istasyonu önünde başlayacak yürüyüş St. Pauli tren istasyonunda sona erecek. Almanya'nın değişik kentlerinden ve diğer Avrupa ülkelerinden 100 binden fazla insanın katılmasının beklendiği gösteride değişik ülkelerden gelen konuklar konuşmalar yapacak.