Halka Arz Edilen Twitter’a Yatırımcılar Büyük İlgi Gösterdi

Twitter’ın beklentilerin üzerinde gerçekleşen 26 dolarlık hisse başına halka arz fiyatı, bir saat gibi kısa bir sürede yüzde yüze yakın bir artışla 48 dolara ulaştı. Bu yoğun ilgi Twitter’ın piyasa değerini de 34 milyar dolara yükseltti. Böylece Twitter halka arz konusunda ...

Halka Arz Edilen Twitter’a Yatırımcılar Büyük İlgi Gösterdi (7 Kasım 2013)

Twitter’ın beklentilerin üzerinde gerçekleşen 26 dolarlık hisse başına halka arz fiyatı, bir saat gibi kısa bir sürede yüzde yüze yakın bir artışla 48 dolara ulaştı. Bu yoğun ilgi Twitter’ın piyasa değerini de 34 milyar dolara yükseltti. Böylece Twitter halka arz konusunda Facebook’tan daha iyi bir başlangıç yapmış oldu.

Twitter’ın hisseleri bugün New York Borsası’nda ‘TWTR’ koduyla işlem görmeye başladı. Halka arzdan şirketin 2,1 milyar dolar nakit elde etmesi bekleniyor.

Devlet başkanlarından ünlülere kadar geniş bir yelpazede 230 milyon olan kullanıcısı bulunan Twitter henüz kar edememiş olsa bile şirkete yatırımcıların ilgisi yüksek. 

Bazı yatırımcılar, sahip olduğu aylık 232 milyon aktif kullanıcısı nedeniyle yedi yıllık tarihi olan Twitter’e büyük ilgi gösteriyor. Şirketin ayrıca 30 Eylül’de sona eren dokuz aylık süreçte geliri ikiye katlanarak 422 milyon dolara yükseldi. Rakiplerine kıyasla mobil cihazlarda da önde olan Twitter üçüncü çeyrek gelirlerinin yüzde 70’inden fazlasını bu alandan sağlıyor.

Ancak gelirleri artasa da Twitter’in zararı da artıyor ve kullanıcı sayısındaki artış yavaşlıyor. İlk çeyrekte yüzde 10, ikinci çeyrekte ise yüzde 7 olan aylık aktif kullanıcı oranındaki artış oranı üçüncü çeyrekte yüzde 6 oldu. Ayrıca şirketin zararı bu yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki kat artışla 134 milyon dolar oldu.

Ancak bu riskler yatırımcıları şirkete ilgi göstermekten alıkoymuyor.

AmericaMerrill Lynch Bankası’nda görev yapan bir finans danışmanı müşterilerinden Twitter ile ilgili çok sayıda bilgi talebi geldiğini söyledi.

TWITTER’IN EN ZENGİN 7 ADAMI

Bu arada Wall Street Journal, Twitter kullanan en zengin 7 kişiyi belirledi. İlk sırada Microsoft’un sahibi Bill Gates’in yer aldığı liste şöyle:

Bill Gates

@BillGates

Ünvanı: Microsoft’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı

Serveti: 66 milyar dolar

Takipçi sayısı: 13.711.048

Tweet sayısı: 1.060

 

Warren Buffett

@WarrenBuffett

Ünvanı: Berkshire Hathaway Yönetim Kurulu Başkanı

Serveti: 46 milyar dolar

Takipçi sayısı: 687.330

Tweet sayısı: 4

 

Larry Ellison

@larryellison

Ünvanı: Oracle CEO’su

Serveti: 41 milyar dolar

Takipçi sayısı: 36.685

Tweet sayısı: 1

 

Michael Bloomberg

@MikeBloomberg

Ünvanı: New York Valisi

Serveti: 25 milyar dolar

Takipçi sayısı: 537.195

Tweet sayısı: 6.584

 

Michael Dell

@MichaelDell

Ünvanı: Dell Ceo’su

Serveti: 14,6 milyar dolar

Takipçi sayısı: 575.234

Tweet sayısı: 1.683

 

 

David ve Charles Koch

@davidhkoch

@charlesgkoch

Ünvanları: Koch Sanayi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları

Serveti: Her birinin 31 milyar dolar

Takipçi sayısı: David Koch 1, Charles Koch 74

Tweet sayısı: David Koch 8, Charles Koch 7