ERT Polis Baskını İle Boşaltıldı

Yunanistan’da, işten çıkarılan çalışanları tarafından işgal edilen Yunan Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu ERT binası polisin müdahalesiyle boşaltıldı. ATİNA – Yunanistan’da, ekonomik nedenlerle kapatılma kararının ardından işten çıkarılan çalışanları tarafında...

ERT Polis Baskını İle Boşaltıldı (7 Kasım 2013)

Yunanistan’da, işten çıkarılan çalışanları tarafından işgal edilen Yunan Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu ERT binası polisin müdahalesiyle boşaltıldı.

ATİNA – Yunanistan’da, ekonomik nedenlerle kapatılma kararının ardından işten çıkarılan çalışanları tarafından işgal edilen Yunan Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu ERT binası polisin müdahalesiyle boşaltıldı.

Savcılık gözetiminde sabaha karşı düzenlenen operasyonda, dört aydır işgal altında bulunan ERT’nin Agia Paraskevi’deki merkez binasına gelen çok sayıda çevik kuvvet polisi, avluda bulunan göstericileri gaz kullanarak dağıttıktan sonra binaya girdi.

İçeride bulunan göstericileri gözaltına alarak binayı boşaltan polis, daha sonra binanın kapılarını zincir ve metal kelepçelerle kapatarak çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Gözaltına alınan eylemcilerin Atina Emniyet Müdürlüğündeki ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı belirtildi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu, polisin ERT binasına düzenlediği operasyonun kanunun uygulanması ve yasal düzenin yeniden sağlanması amacıyla yapıldığını söyledi.

Yunan hükümetinin geçen haziran ayında yeniden yapılanmak üzere ERT’yi kapatma kararı ülkedeki basın sektörü çalışanları tarafından tepkiyle karşılanmış, işten çıkarılması kararlaştırılan yaklaşık 2800 ERT çalışanı, ülkedeki tüm devlet radyo televizyon binalarında işgal eylemi başlatmıştı. AA