Haftanın Filmleri

Hafta sonu hava Türkiye genelinde soğuk ve yağışlı. Eğer eve kapanıp kalmak da istemiyorsanız, sinema iyi bir seçenek olabilir. Bu hafta, 3’ü yerli 5 yeni film sinemaseverlerle buluşuyor. Geçen hafta vizyona giren filmlerden de bir önerimiz var. SEVGİ TAŞI Diyarbakır’da ...

Haftanın Filmleri (15 Kasım 2013)

Hafta sonu hava Türkiye genelinde soğuk ve yağışlı. Eğer eve kapanıp kalmak da istemiyorsanız, sinema iyi bir seçenek olabilir. Bu hafta, 3’ü yerli 5 yeni film sinemaseverlerle buluşuyor. Geçen hafta vizyona giren filmlerden de bir önerimiz var.

SEVGİ TAŞI

Diyarbakır’da çekimleri yapılan, içinde Kürtçe sahneler olan ve Başbakanlık tarafından desteklenen “Sevgi Taşı” filmi sinemaseverlerle buluşacak.

Yönetmenliğini Ahmet Hoşsöyler’in, senaristiğini ise Gökhan Alan’ın yaptığı filmde, Gökhan Mumcu, Zelal Dere, Ece Pirim, Mehmet Ulay, Mekiye Kızılkaya rol alıyor. Diyarbakır’dan sonra İstanbul’da da galası yapılan filmin konusu şöyle:

“Mehmet, annesinin anlattığı masaldaki gibi kendisi ve etrafındakilerin hayatını değiştireceğine inandığı ‘Sevgi Taşı’nı aramaktadır. Masala göre, Sevgi Taşı Hz. Süleyman’a aittir. Bu taşın Hz. Süleyman tarafından surları bir arada tutsun, bütün ayrılıklara, hastalıklara şifa olsun diye, surların arasına saklandığına inanılmıştır. Mehmet de çevresindeki olumsuzlukları düzeltmek için,her gün sur bedenlerinde Sevgi Taşı’nı aramaktadır.”

Filmde, Mehmet’in hikayesinin yanı sıra altı çocuklu bir ailenin tek kızı olan Ziraat Mühendisi Dicle ile Eskişehirli doktor Hakan’ın arasında geçen aşk, diğer kardeşlerin sıcak hikayeleri, komşuları Ermeni Mirgiç efendinin kızı Ani ile kültürel farklılıklarından dolayı bir araya gelemeyen Mustafa’nın dramı da işleniyor.

SU VE ATEŞ

Yönetmenliğini ve senaristliğini Özcan Deniz’in üstlendiği “Su ve Ateş” filmi, dram, gerilim ve romantik sahneleriyle izleyiciyi etkileyecek. Özcan Deniz ile Yasemin Allen’in başrolünü paylaştığı filmin oyuncu kadrosunda Kaan Çakır, Pelin Akil ve Barış Yalçın da yer alıyor.

Filmde, Doğu’nun kanunlarından uzağa kaçan bir adam olan Haşmet ve hayatın acı gerçeklerinden bihaber, saf ve duru bir kız olan Yağmur’un İngiltere-Türkiye hattında gelişen imkansız aşkı anlatılıyor.

HAYATBOYU

Dram türündeki “Hayatboyu” filminin yönetmenliğini ve senaristliğini ise Aslı Özge üstlendi. Filmde, Gizem Akman, Süreyya Güzel, Haktan Pak, Onur Dikmen, Canan Öztürk rol alıyor.

İlk filmi “Köprüdekiler” ile İstanbul, Adana ve Ankara Film Festivalleri’nde en iyi film ödüllerini alan Aslı Özge’nin yeni filmi “Hayatboyu”, dünya prömiyerini 63. Berlin Film Festivali’nde yaptı. Film, sorunlarının çözümü ayrılık olabilecekken birbirlerinden kopamamanın duygusal sıkışıklığını yaşayan evli bir çiftin hikayesini anlatıyor.

SENSİZ OLMAZ

Fernando Gonzalez Molina’nın yönetmen koltuğuna oturduğu “Sensiz Olmaz” filminin senaryosunu Ramon Salazar kaleme aldı.

Mario Casas, Maria Valverde, Clara Lago, Nerea Camacho ve Diego Martin’in rol aldığı filmin konusu şöyle:

“Birkaç seneliğine Londra’ya taşınan Hache, Barcelona’ya döndüğünde hiçbir şeyi bıraktığı gibi bulamaz. Kendisi de dahil olmak üzere birçok şey değişirken, aynı kalan tek şey Babi’ye duyduğu aşktır. Ne var ki Babi bu süreçte hayatını yeniden inşa etmeye koyulmuş ve başka biriyle nişanlanmıştır. Bunu öğrenen Hache de böyle bir karar alır ve arkadaşları, işi ve çevresi olmak üzere her şeyi değiştirmeye başlar. Gin isimli kendine oldukça benzeyen bir kadınla tanışır ve aralarında uyumlu bir ilişki başlar. Ancak bir partide karşılaştığı Babi, onu şaşkına çevirir ve aklını karıştırır. Hache artık hiçbir şeye ya da hiç kimseye inanmadığı bir döneme girmiş; zamanını ise güçlü olmaya çalışarak geçirmeye başlamıştır.”

SONA DOĞRU

Yönetmenliğini ve senaristliğini J. C. Chandor’un yaptığı aksiyon türündeki “Sona Doğru” filmi de macera severleri sinema salonlarına çekmeyi hedefliyor.

Hint Okyanusu’nda tek başına gezinti yapan bir adamın yatının bir gemi konteynerine çarpması üzerine yaşadığı hayat mücadelesinin konu edildiği filmde, Robert Redford rol alıyor.

MAVİ EN SICAK RENKTİR

Geçen hafta vizyona giren ‘Altın Palmiye’ ödüllü bu filmi eğer izlemediyseniz henüz bazı salonlarda oynuyor, kaçırmayın!

15 yaşındaki Adèle edebiyata ilgi duyan bir lise öğrencisidir. Kendisinden hoşlandığını belli eden Samir’le birlikte olmayı denese de ilişkilerinde bir eksiklik hissetmektedir. Yolda yürürken gördüğü mavi saçlı bir kadına vurulan Adèle, kendisinden yaşça büyük ve deneyimli olan Emma’yla büyük bir aşk yaşayacak, hem kendisini hem de hayatı keşfe çıkacaktır.
Tunus doğumlu Abdellatif Kechiche Kabahat Voltaire’de (La Faute à Voltaire, 2000) ile adını duyurmuş, Kaçak (L’esquive, 2003), Balıklı Bulgur (La Graine et le Mulet, 2007) ve Siyah Venüs (Vénus Noire, 2010) ile dünya sinemasında kendine has bir yer edinmişti. Cannes’da yönetmeniyle birlikte oyuncularına da Altın Palmiye kazandıran Mavi En Sıcak Renktir, soluksuz izlenen bir başyapıt.
Yönetmen: Abdellatif Kechiche Senaryo: Abdellatif Kechiche, Ghalia Lacroix (Julie Maroh’nun çizgi romanından) Oyuncular: Léa Seydoux (Emma), Adèle Exarchopoulos (Adèle), Salim Kechiouche (Samir), Mona Walravens (Lise) Fransa-Belçika-İspanya ortak yapımı.