Günün Polemik Haberi: Sutyen Sağlığa Zararlı!

Kadınların sutyenle imtihanı! Meğer yıllardır boş yere takıyorlarmış! Fransa ’da yapılan araştırmada sutyenlerin, kadının göğüslerini desteklemediği ve sarkmasını engellemediği, üstelik de sağlığa zararlı olduğu ortaya çıktı. İngiltere’de yayımlanan Telegraph...

Günün Polemik Haberi: Sutyen Sağlığa Zararlı! (12 Nisan 2013)

Kadınların sutyenle imtihanı! Meğer yıllardır boş yere takıyorlarmış!

Fransa ’da yapılan araştırmada sutyenlerin, kadının göğüslerini desteklemediği ve sarkmasını engellemediği, üstelik de sağlığa zararlı olduğu ortaya çıktı.

İngiltere’de yayımlanan Telegraph gazetesinin haberine göre, Fransa’da Besançon Üniversitesi’nde görevli Prof. Jean-Denis Rouillon liderliğinde yapılan 15 yıllık araştırma sonucu sutyenin göğüslere hiçbir şekilde iyi gelmediğini gösterdi. 330 kadının anatomisi üzerinde yapılan inceleme sonucunda, sutyen takmayan kadınların göğüslerinin daha sıkı olduğu ve daha az sarktığı, ayrıca bu kadınların daha az sırt ağrısı çektiği saptandı.

Prof. Jean-Denis Rouillon,“Sanılanın aksine sutyen göğüsleri korumuyor. Genellikle yanlış sutyen seçimi gögüslerin sarkmasına neden oluyor. Araştırmalar kadınların yüzde 70’inin sutyen ölçülerini ve kendilerine uygun modeli bilmediklerini de ortaya koydu.

Rouillon, sutyenin sürekli takılması durumunda destekleyici kasların az kullanılmaktan ötürü zamanla gücünü yitirdiğini, elde ettikleri ilk sonuçların da bunu doğrular nitelikte olduğunu söyledi. Rouillon, bununla birlikte yıllardır sutyen takan kadınlara sutyenden hemen kurtulmalarını da önermiyor.

İngiltere’de de menopoz sonrasında sutyen takan kadınların göğüslerinde daha fazla ağrı görülmüştü.