Guardian, Snowden Dosyası’nı Londra Dışında Sürdürecek!

DIŞ HABERLER SERVİSİ – İngiltere’de basın özgürlüğüne darbe! Londra hükümeti’nin,The Guardian gazetesini Snowden skandalıyla ilgili yayınlarına son vermesi, Snowden’in sızdırdığı belgeleri imha etmesi ya da İngiliz yetkililere vermesi için tehditte bulunduğu or...

Guardian, Snowden Dosyası’nı Londra Dışında Sürdürecek! (20 Ağustos 2013)

DIŞ HABERLER SERVİSİ – İngiltere’de basın özgürlüğüne darbe! Londra hükümeti’nin,The Guardian gazetesini Snowden skandalıyla ilgili yayınlarına son vermesi, Snowden’in sızdırdığı belgeleri imha etmesi ya da İngiliz yetkililere vermesi için tehditte bulunduğu ortaya çıktı.

Guardian gazetesi Yayın Yönetmeni Alan Rusbridger, eski Amerikan istihbarat görevlisi Edward Snowden tarafından “sızdırılmış”dosyaların, hükümetin talebiyle, istihbarat ajanlarının gözetiminde gazete bilgisayarlarından silindiğini yazdı. Rusbridger, Snowden belgeleri ile ilgili sabırlı ve titiz çalışmalarını sürdüreceklerini ama bunu Londra dışında yapacaklarını açıkladı.

Genel yayın yönetmeni Alan Rusbridger gazetesinde yayınladığı makalede, The Guardian’ın gizli belgeleri iade etmediği takdirde mahvedilmekle tehdit edildiğini belirtti. Rusbridger’in ifadesine göre, İngiltere hükümeti yazı işlerine gazete hakkında adli kovuşturma açılabileceğini bildirmiş.

Alan Rusbridger, bilgisayar kayıtlarının iki İngiliz istihbarat görevlisinin nezaretinde silinmesini The Guardian’ın tarihindeki en garip olaylardan biri olduğuna da makalesinde yer veriyor.

Öte yandan Snowden’in ifşaatlarının yayınlanmasından sorumlu The Guardian editörü Glenn Greenwald’ın hayat arkadaşının Heathrow havalimanında alıkonmasının yankıları da sürüyor.

Snowden’den sağladığı bilgilerle haber yapan Amerikalı gazeteci Glenn Greenwald’ın erkek arkadaşı David Miranda da Londra havalimanında 9 saat gözaltında tutularak sorgulanmıştı.

İngiltere terör mevzuatı bağımsız gözlemcisi David Anderson havalimanındaki uygulamanın ancak terör zanlıları için geçerli olduğunun altını çizdi.

Berlin – Rio de Janeiro seferini yaparken, aktarma sırasında Londra Heathrow havalimanında gözaltına alınan David Miranda 6 ajan tarafından sorgulandığını açıkladı.

Miranda, ajanların Snowden ile ilgili soru sormadıklarını ancak bilgisayarını incelediklerini belirtti.

David Miranda adlı Brezilya vatandaşının Londra’da alıkonup dokuz saat ifadesinin alınması üzerine Brezilya hükümeti Londra’ya diplomatik nota verdi.

Washington yönetimi ise, İngiliz hükümeti ve Guardian gazetesi arasındaki tartışmaya taraf olmaktan kaçındı:

“Bu, İngiliz hükümetinin, İngiltere topraklarında İngiliz yasalarına göre icra ettiği bir uygulamadır. Konuyla ilgili bizi bilgilendirdiler ancak bizim herhangi bir yönlendirmemiz olmadı. Bu bizim müdahil olduğumuz bir konu değil. Tamamen kendilerinin bir icraatı.”

Gelişmelerle ilgili bir açıklama yapan İngiliz yetkililer, sorgulamanın gerekli olduğu kaydederek, Miranda için, 2000 yılında hayata geçirilen terörle mücadele yasasının uygulandığını belirtti.

Editör Greenwald, İngiliz polisini “basını yıldırmaya çalışmakla” suçladı ve bundan böyle telekulak skandalıyla ilgili “çok daha çarpıcı” haberler hazırlayacağını duyurdu.