Google’ın En Büyük Rakibi Kim?

Google’ın en büyük rakibi ne Bing, ne Yahoo ne de Yandex… Arama motoru pazarının hakimi konumundaki Google’ın global ölçekte küçük yüzdelere sahip olsalar da birçok rakibi bulunuyor. Bunlar arasında Microsoft’un Bing’i, Yahoo ve Rus Yandex ilk akla gelebilecekler ...

Google’ın En Büyük Rakibi Kim? (15 Ekim 2014)

Google’ın en büyük rakibi ne Bing, ne Yahoo ne de Yandex…

Arama motoru pazarının hakimi konumundaki Google’ın global ölçekte küçük yüzdelere sahip olsalar da birçok rakibi bulunuyor. Bunlar arasında Microsoft’un Bing’i, Yahoo ve Rus Yandex ilk akla gelebilecekler arasında.

Mashable’de yer alan habere göre, Almanya’ın Google’ın ülkesindeki arama motoru pazarında tamamen hakim duruma gelmesi yönündeki endişelerini gidermeye çalışan şirket CEO’su Eric Schmidth, kendilerinin en büyük rakibi olarak Bing’i ya da Google’ı değil Amazon‘u gördüklerini dile getirdi. Schmidth Berlin’de yaptığı açıklamada, kullanıcıların genel arama değil, bir ürün satın alacakları zaman Google yerine Amazon‘un dahili aramasını tercih ettiğini sözlerine ekledi. Bu açıklama, Google ve Amazon’un arasındaki gizli rekabeti de ilk kez en yetkili ağızdan ortaya çıkarmış oldu. Diğer yandan bu saptama ile birlikte e-ticarette arama motoru kullanımının işlevsel önemi de bir kez daha gündeme gelmiş oldu.

Eric Smith’in bu yorumu Google’ın özellikle AB ülkelerinde arama motoru pazarının tek hakimi durumunda olmadığı yönünde ülkeleri ikna etme girişimi olarak değerlendiriliyor. Google, AB’den kendisine yönelebilecek hukuki yaptırımlarında karşı bir tedbir almayı sürdürüyor.