Facebook’tan 199 dolara, bilgisayar ya da akıllı telefon gerekmeden çalışan yeni sanal gerçeklik gözlüğü: ‘Oculus Go’

KAMİL ERYAZAR Sosyal medya ve teknoloji devi Facebook, sanal gerçekliği yaygınlaştırmak için önemli adım atarak akıllı telefon ya da bilgisayara ihtiyaç duymayan yeni bağımsız VR (sanal gerçeklik) gözlüğünü duyurdu. Facebook CEO'su...

Facebook’tan 199 dolara, bilgisayar ya da akıllı telefon gerekmeden çalışan yeni sanal gerçeklik gözlüğü: ‘Oculus Go’ (12 Ekim 2017)

KAMİL ERYAZAR

Sosyal medya ve teknoloji devi Facebook, sanal gerçekliği yaygınlaştırmak için önemli adım atarak akıllı telefon ya da bilgisayara ihtiyaç duymayan yeni bağımsız VR (sanal gerçeklik) gözlüğünü duyurdu.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, San Jose'deki VR Geliştirici Konferansı’nda yeni ‘ekonomik’ ürünün tanıtımını yaptı.

Zuckerberg, bir milyar kullanıcıya oyun, video görüntüleme ve sosyal medya paylaşımlarında sanal gerçekliği yaşatmayı hedeflediklerini ve bunun için de en kaliteli ama ekonomik bir model geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Oculus Go ile bu hedefi yakalayacaklarına inandığını da ekledi.

Zuckerberg'e göre, bir milyar insanı sanal gerçekliği kullanma hedefi. Ancak bunu yapmak için, şirket ekonomikliği ve kalitesi üzerinde çalışıyor.

Şirket, çoğu insanın VR'yi bugün kullandığı şekilde, sadece bir oyun cihazı değil, sanal gerçekliği diğer insanlarla uzaktan bağlantı kurmanın ve yeni şeyler yaşamanın bir yolu olarak görmeye odaklandı.

Oculus Go, 199 dolar satış fiyatıyla 2018 yılı başında piyasaya sunulacak.

Diğer benzer ürünlere rakip olacak

Piyasada mevcut iki tür VR Headset (sanal gerçeklik gözlüğü) bulunuyor: Bunlar Samsung Gear VR, Google Daydream View ve HTC Vive gibi, çalışması için bir akıllı telefon gerektiren veya Oculus Rift gibi pahalı PC'lerle çalışan cihazlar. Bir bilgisayara bağlanmanızı veya bir akıllı telefondan girmenizi gerektirmeyen Oculus Go ise, hepsi bir arada seti ile yeni bir dönem başlatıyor.

Facebook pahalı bir PC'ye olan ihtiyacı ortadan kaldırarak Go'nun daha geniş bir kitleye VR getirebileceğini umuyor. Kulaklıklar daha çekici hale getirmek için, daha nefes alabilen bir örgü kumaşa, gelişmiş objektiflere ve ekrana sahip olacak. Dahili ses ile birlikte gönderilir, böylece cihazla kulaklık kullanmanız gerekmez.

Zuckerberg 'sanal gerçeklik soygunu' ile suçlanmıştı!

Facebook'un CEO’su Mark Zuckerberg, "sanal gerçeklik teknolojisinin çalındığı" iddialarına karşı şirketini savunmak üzere bu yılın başında mahkeme önüne çıkmıştı.

Ünlü oyun geliştirme stüdyosu id Software'in sahibi Zenimax Media, Facebook'a iki milyar dolarlık telif hakları davası açmıştı.

Zenimax, sanal gerçeklik alanındaki buluşlarının Oculus adlı şirketin kendi sanal gerçeklik cihası Rift'te yasadışı yollardan kopyalandığını savunuyor.

Facebook, Oculus Rift’i 2014'te 2 milyar dolara satın almıştı. Sanal gerçeklik, Facebook'un önümüzdeki 10 yıldaki stratejisinin önemli bir parçası olarak görülüyor.

Zuckerberg, Zenimax'ın sanal gerçeklik teknolojisinin potansiyelini anlamakta geç kaldığını ve Oculus'un kendi çalışmalarının teknolojiyi bugünkü değerine kavuşturduğunu savunmuştu.

Görsel ve işitsel duyu algılarında devrim yaratan yeni görüntü boyutu: ‘Artırılmış Gerçeklik’