Google İlk Mağazasını Londra’da Açtı

Teknoloji devi Google, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Tottenham Court Road üzerinde Currys PC World olarak ilk satış mağazasını hizmete açtı Arama motoru olarak hayatımıza girdiğinden bu yana dijital dünyada birçok şeyi değiştiren ve dünya &...

Google İlk Mağazasını Londra’da Açtı (11 Mart 2015)

Teknoloji devi Google, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Tottenham Court Road üzerinde Currys PC World olarak ilk satış mağazasını hizmete açtı

Arama motoru olarak hayatımıza girdiğinden bu yana dijital dünyada birçok şeyi değiştiren ve dünya çapında bir teknoloji devi haline gelen Google, bu kez de ürünlerini fiziksel olarak sergileyeceği ve satışını gerçekleştirileceği ilk mağazasını Londra’da açtı.

Apple ve Microsoft gibi rakip teknoloji devlerinin dünyanın değişik ülkelerindeki büyük kentlerde peş peşe açtıkları satış mağazaları Google’ı da harekete geçirdi.

Google kendi adıyla ilk satış mağazasını Londra’daki Tottenham Court Road konumunda Currys PC World olarak açtı. Mağazada Android sistemli telefon ve tabletler, Chromebook dizüstü bilgisayarlar ve Chromecast TV sistemleri satışa sunuldu.

Google bu ilk mağazasında teknoloji ürünleri satış noktalarına yeni bir konsept de getirmiş oldu. Çünkü içerisi bir uzay üssüne benziyor.

Mağaza içindeki Doodle duvarında dijital spreyle yeni özel logolar oluşturmak da tüketiciler için kendi sanatsal yeteneklerini gösterdikleri çok zevkli bir deneyim ve oldukça ilgi görüyor. Bir başka köşedeki Google Earth duvarında ise dünya üzerinde sanal gezintiye çıkılabiliyor.

Mağazada aynı zamanda bu ürünlerin kullanım alanlarına ilişkin uygulamalı bilgiler ve eğitimler de verilecek. Google eğitmenleri çocuklara ve gençlere ayrıca online güvenlik, kodlama temelleri gibi konularda da seminerler verecekler. “Open House” öğretimi için için "Sanal Uzay Kampları" oluşturulacak. Dev ekranlarda başka sürükleyici deneyimler de sunulacak.

Mağaza müdürü Ainsley Sykes, müşterilerin sürükleyici teknoloji ile etkileşiminin ve bu sayede öğrenirken eğlenmesinin, bir satış mağazası için yenilikçi bir uygulama olduğunu söylüyor.

Google daha önce 2011 yılında İngiltere’de yine aynı yerde "ChromeZone®", Avustralya’da da "Androidland" adıyla mağazacılığa adım atmıştı. Ancak bu satış noktaları daha çok “corner” gibiydiler.

Google’ın ikinci bağımsız satış mağazasını New York’ta açmayı planladığı belirtiliyor.