Google Hakkında Hiç Bilinmeyen Gerçekler

Her gün onlarca kez bilgisine başvurduğumuz, ansiklopedi ve kütüphanelerin pabucunu dama atan 15 yaşındaki teknoloji devi arama motoru Google ile ilgili çok ilginç bilgiler… Google'ın ana sayfasının sadeliğinin arkasında, şirketin kurucuları Sergey ...

Google Hakkında Hiç Bilinmeyen Gerçekler (5 Ocak 2014)

Her gün onlarca kez bilgisine başvurduğumuz, ansiklopedi ve kütüphanelerin pabucunu dama atan 15 yaşındaki teknoloji devi arama motoru Google ile ilgili çok ilginç bilgiler…

Google'ın ana sayfasının sadeliğinin arkasında, şirketin kurucuları Sergey Brin ve Larry Page'in HTML yazmayı bilmemesinin yattığını biliyor muydunuz? İkilinin tek isteği hızlı çalışan bir arayüzdü ve Google, bugün benzer hızlı arayüzü milyonlarca kullanıcıya sunuyor.

İşte her gün kullandığınız, sorularınızı bıkmaksızın yanıtlayan ve 17 yaşına basan Google hakkında muhtemelen bilmediğiniz bazı gerçekler:

– İnsanoğlunun kayıtlı tarih içindeki tüm yazılı çalışmaları, 50 petabayt ediyor. Google'ın günde işlediği veri miktarı ise 20 petabayt.

– İnterneti kullanan herkes, Google'ı da en az bir kez kullanıyor.

– Google ana sayfasını 88 farklı dilde görebilirsiniz. Bu dillere Urdu, Latin ve Klingon da dahil.

– Google'ın indekslediği 50 milyar web sayfasını insan gücüyle aramak, dakikada 1 sayfa arasaydınız 95.116 yıl sürerdi.

– Google'ın aramalarınızı düzelten "Böyle mi demek istemiştiniz" işlevi, arama trafiğini anında ikiye katlamıştı.

– Google, yüzde 20'nin altında kullanım oranına sahip bir işlevi sunmak istemiyor.

– "Gelişmiş Tercihler" bölümündeki arama tercihlerinin hayatta kalabilmeleri için kullanıcıların en az yüzde 5'i tarafından kullanılması gerekiyor.

– Google'ın günlük 620 milyon ziyaretçisi var.

Kaynak: ChipOnline

Google'ın 15 yıl önceki ilk arayüzü