Google Bu Gidişle Dünyayı Ele Geçirecek!

Son satın alımıyla artık evlerimize de girecek olan Google, odalarımızı da gözetlemeye başlayacak! Google şu an zaten kimin internette ne nereye girip çıktığını biliyor. Ayrıca milyonlarca kullanıcı yine bu şirketin Android tabanlı telefonlarını kullanıyor. Google, Pazartesi ...

Google Bu Gidişle Dünyayı Ele Geçirecek! (23 Ocak 2014)

Son satın alımıyla artık evlerimize de girecek olan Google, odalarımızı da gözetlemeye başlayacak!

Google şu an zaten kimin internette ne nereye girip çıktığını biliyor. Ayrıca milyonlarca kullanıcı yine bu şirketin Android tabanlı telefonlarını kullanıyor.

Google, Pazartesi geç saatlerde yaptığı açıklamada, duman dedektörü ve termostat gibi cihazlar üreten Nest Labs’ı 3,2 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Şirketin kurucu ortakları arasında iPod’un yaratıcılarından biri olarak bilinen Apple’ın eski yöneticilerinden Tony Faddell da bulunuyor.

Nest’i de bünyesine katan Google artık bireylerle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabileceği gibi bireylerin evlerinden enerjiyi nasıl kullandıklarını da öğrenebilecek. Yapılan açıklamada Nest, Google’ın Nest cihazları üzerinden elde edeceği bilgilerle ilgili endişeleri yatıştırmaya çalıştı.

‘Mahremiyeti ciddiye alıyoruz’ açıklaması, kaygıları gidermedi!

Şirketin internet sayfası üzerinden yapılan açıklamada, “Gizlilik politikamız, elde ettiğimiz tüketici bilgilerini Nest’in ürünlerini ve hizmetlerini geliştirmekle sınırlıdır. Mahremiyeti her zaman ciddiye aldık ve bunu değiştirmeyeceğiz” denildi.

SunTrust Robinson Humphrey’den Robert Peck konuyla ilgili yaptığı yorumda Google’ın bu satın alımının mahremiyet endişelerinin doğurmasının nedeninin “Google’ın Nest’i satın almış olduğu gerçeğinden” kaynaklandığını ifade etti.

Peck, sadece ABD’de 115 milyon hanenin yer aldığı bir pazar olması nedeniyle Google’ın termostat üreticisi bir şirkete 3 milyar dolardan fazla ödeme yaptığını savundu.

Nest Labs’ı neden satın aldı?

Enderle Group’un Başkanı Rob Enderle ise Google ya da Nest’i satın alacak diğer bir şirketin zaten uzun süreden beri Apple ve Microsoft ‘un tüketicilerin elektronik yaşamlarına ve odalarına ulaşmaya çalışmak için yaptıkları çalışmalara benzer bir faaliyet içerisine girmesinin an meselesi olduğunu söyledi.

Enderle, “Zannedersem Google ‘Büyük Kardeşlerinin” yolundan gidiyor ve bunu kariyer hedefi yapıyor. Uzun vadeli mahremiyet endişelerine baktığımızda, Google’ın [bu şirketi satın alması] sensörler vasıtası ile ne zaman evimize geldiğimizi ve neler yaptığımızı takip edebileceği anlamına geliyor. Google’ın bilgiye olan açlığı da dikkate alındığında gelecekteki ürünler sensörlerden, kameralardan ve mahremiyet endişeleri doğurabilecek diğer teknolojilerden daha da öteye geçebilir” dedi.

Wall Street Journal