Gökkuşağı Devrimi!

Her yer merdiven, her yer rengarenk! Salıpazarı Yokuşu’nda Cihangir’den Fındıklı’ya inen ve Belediye tarafından önce griye, ardından yeniden gökkuşağı renklerine boyanan merdivenler, ülke çapında rengarenk bir merdiven devrimine yol açtı. Bazı belediyelerin de destek ve...

Gökkuşağı Devrimi! (31 Ağustos 2013)

Her yer merdiven, her yer rengarenk!

Salıpazarı Yokuşu’nda Cihangir’den Fındıklı’ya inen ve Belediye tarafından önce griye, ardından yeniden gökkuşağı renklerine boyanan merdivenler, ülke çapında rengarenk bir merdiven devrimine yol açtı. Bazı belediyelerin de destek verdiği ‘Fırçanı al gel’ kampanyalarının ardından kendi cadde ve sokaklarındaki merdivenleri boyamaya başlayan halk, ilginç görüntüler oluşmasına neden oluyor.

‘Yayında mıyız?’ Sen misin merdivenleri griye boyayan, tüm Türkiye rengarenk!

Beyoğlu Belediyesi tarafından yapılan gece yarısı operasyonuyla Fındıklı’da griye boyanan merdivenler yeniden gökkuşağı renklerine boyanmış, ancak bu süre zarfında yaşanan gelişmeler, aralarında sanat ve siyaset camiasından ünlü isimlerin de olduğu birçok kişinin tepkisini çekmişti. Bu kez de bazı belediyeler ve vatandaşlar tarafından başlatılan ‘merdivenleri renklendiriyoruz’ kampanyaları tüm yurttan renkli kareler paylaşılmasına yol açıyor.

Renkli İsyan!

Sabah erken saatlerden itibaren kadınlı erkekli, genci yaşlısı, çoluk çocuk ellerinde boya kutuları ve fırçalarla sokaklara döküldü. Öyle ki, bazı bölgelerdeki yağışlı hava bile ‘boyama eylemine’ engel olamadı. Bu arada bazı kentlerde merdivenlerin boyanmasına polisin engel olmaya çalıştığı bildiriliyor.

Türkiye rengarenk! Biranda sokaklar gülümsemeye başladı

Aralarında; Diyarbakır, Ankara ve İzmir’in de olduğu Türkiye’nin dört bir yanındaki kentlerde merdivenler, vatandaşlar tarafından gökkuşağı renklerine boyandı.

Sosyal medya da rengarenk!

Türkiye genelinde büyük bir hızla devam eden açıkhava renklendirme çalışmalarına ilişkin sosyal medyada her dakika yeni bir görüntü paylaşılıyor. Sadece merdivenler değil, duvarlar, yollar, sokaklar, kaldırımlar rengarenk boyanıyor, resimler yapılıyor, grafiti sanatının en güzel örnekleri oluşturuluyor. Türkiye renklenip güzelleşirken, bu işten en karlı çıkacaklar da boya firmaları gibi görünüyor.

Kılıçdaroğlu: ‘Gökkuşağından korkulur mu?’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri’de İlker Başbuğ’u ziyareti çıkışında yaptığı açıklamada, Cihangir’deki merdiven tartışmasına da değindi. Cihangir’de gökkuşağı rengine boyanan merdivenlerin tekrar griye boyanmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Hangi insan renklerden korkar? Ancak diktatörler! Gökkuşağından korkulur mu? 7 rengi görüyorsunuz, düşman görüp tamamını griye boyuyorsunuz. Allah akıl fikir versin” ifadesini kullandı.

İşte ülke çapından rengarenk merdiven fotoğrafları… #direnmerdiven #renklereözgürlük #heryermerdivenheryerrengarenk

İstanbul Fındıklı (Fotoğraf: Koray Peközkay)

Ankara, Seyranbağları

Diyarbakır Sanat Sokağı

İstanbul, Bakırköy

İstanbul Kızıltoprak Tren İstasyonu

Kadıköy Moda’da Polis Engeli

İstanbul, Kuzguncuk

Kuzguncuk’taki Sanat Eserinin Yaratıcıları