GMail’den Bahar Yenilikleri!

Google’ın e-posta servisi Gmail, yeni mail oluşturma ve gelen mailleri yanıtlama konusunda birtakım yenilikler getirdi Artık iletilerinizi, yazdığınız iletinin etrafındaki özelliklere değil iletinin kendisine odaklanmayı sağlayan, daha sade ve daha basit bir görünümde yazabilirsin...

GMail’den Bahar Yenilikleri! (3 Nisan 2013)

Google’ın e-posta servisi Gmail, yeni mail oluşturma ve gelen mailleri yanıtlama konusunda birtakım yenilikler getirdi

Artık iletilerinizi, yazdığınız iletinin etrafındaki özelliklere değil iletinin kendisine odaklanmayı sağlayan, daha sade ve daha basit bir görünümde yazabilirsiniz. Bazı önemli noktalar aşağıda yer almaktadır:

 • Hızlı: Doğrudan gelen kutunuzdan ileti oluşturun.
 • Basit: Sade, uyumlu bir görünüme sahip olacak şekilde yeniden tasarlandı.
 • Güçlü: Yazarken e-postalarınızı denetleyin, taslakları daha sonra kullanmak üzere küçültün ve hatta tek seferde iki ileti birden oluşturun.

Deneyin!

E-posta Yaz düğmesini tıkladıktan sonra, iletinin üst tarafında yer alan Etiketler düğmesinin hemen yanındaki “yeni oluşturma deneyimi” bağlantısını tıklayın. Bu değişiklik tam olarak kullanıma sunulana kadar, yeni deneyim ile mevcut deneyim arasında tercih yapabilirsiniz.

Fikrinizi değiştirirseniz dilediğiniz zaman eski deneyime geri dönebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. E-posta Yaz‘ı tıklayın
 2. İleti penceresinin alt köşesinde, Taslağı sil düğmesinin yanındaki Diğer seçenekler simgesini () tıklayın.
 3. Eski oluşturma deneyimine dön” seçeneğini belirleyin.

Oluşturma penceresine ilişkin ayrıntılar

E-posta Yaz‘ı tıkladığınızda artık Gmail pencerenizin tamamını kaplayan bir görünüm yerine ekranınızın alt tarafında daha küçük bir pencere açılır. Göreceğiniz özelliklerden bazıları aşağıda açıklanmıştır:

 • Alıcılar: E-posta adresi yazmak için bu metin alanını tıklayın. Bir dizi yeni alıcı eklemek için Cc veya Bcc bağlantılarını da tıklayabilirsiniz. Alıcıları bir alandan diğerine sürükleyebilir ve bırakabilir veya “x” simgesini tıklayarak iletinizden kaldırabilirsiniz. Fareyle alıcının üzerine gelerek hakkındaki ayrıntıları görebilir veya alıcıyı çift tıklayarak adresini düzenleyebilirsiniz.
 • Metin biçimlendirmesi: Yazı tipi boyutu, kalın, alt çizili ve madde imleri gibi biçimlendirmeler eklemek için bu simgeyi () tıklayın. İsterseniz yeni biçimlendirme klavye kısayollarımızı da kullanabilirsiniz. Bir seçeneğe ilişkin olarak kullanabileceğiniz klavye kısayolunu öğrenmek için fareyle her düğmenin üzerine gelin. Hizalama ve girinti seçenekleri artık hizalama simgesinin altında yer almaktadır.
 • Ekler: İletinize dosya eklemek için Ek simgesini () tıklayın. Fareyle Ek simgesinin üzerine geldiğinizde, ekleme seçenekleri menüsü de açılır.
 • Ekleme seçenekleri: Fotoğraf, bağlantı, ifade ve Google Takvim etkinlikleri eklemek için fareyle artı simgesinin () üzerine gelin. Bu menü, fareyle Ek simgesinin üzerine gelindiğinde de açılır.
 • Taslağı sil: Taslağınızı silmek için çöp kutusu simgesini () tıklayın.
 • Diğer seçenekler: Yazım denetimi, düz metin biçimi, yazdırma, etiket ekleme ve orijinal ekleri dahil etme gibi diğer araçları görmek için bu menüyü () tıklayın.
 • Pencere boyutu: İletiniz uzadıkça yazma penceresi büyür. Pencerenin daha büyük olmasını istiyorsanız iletiyi yeni bir pencerede açmak için, pencerenin sağ üst tarafında bulunan ortadaki simgeyi tıklayın. Pencereyi küçültmek veya kapatmak (taslağınız kaydedilir) içins diğer simgeleri kullanın.
 • Kaydetme: Gmail, yazdığınız sırada taslaklarınızı otomatik kaydeder. Bu nedenle “Şimdi kaydet” düğmesini kaldırdık (taslağınızın kaydedildiğini, Taslağı sil düğmesinin yanında görüntülenen “Kaydedildi” ifadesinden anlayabilirsiniz). Taslağınız, oluşturma penceresini kapattığınızda da otomatik kaydedilir.
 • Postayı şu adresten gönder: Başka bir adresten (örneğin, iş adresiniz) posta göndermek için Gmail’i kullanıyorsanız “Gönderen” alanındaki adresi tıklayarak farklı bir adres seçin. “Gönderen” alanı görünmüyorsa önce, oluşturma penceresinin üst tarafındaki “Alıcılar” alanını tıklayın.

Yanıtlama veya yönlendirme ile ilgili değişiklikler

İletileri yanıtlarken veya yönlendirirken de bazı farklılıklar göreceksiniz. Değişikliklerin birçoğu, yepyeni bir ileti oluştururken göreceğiniz değişikliklere benzer. Diğer değişikliklerin bir kısmı şöyledir:

 • Alıcılar: İletinizin gönderileceği kişiyi değiştirmek için, iletiyi yanıtlarken alıcı alanını tıklayın.
 • Yanıt türü: İletinizin yanıtlama mı, tümünü yanıtlama mı yoksa yönlendirme mi olacağını seçmek için alıcı adının yanındaki oku () tıklayın.
 • Konu: İletinizin konusunu değiştirmek için, alıcı adının yanındaki oku () ve sonra da Konuyu düzenle seçeneğini tıklayın.
 • Yanıtı büyüt: Yanıtınızı bir oluşturma penceresinde yazmak için, alıcı adının yanındaki oku () ve sonra da Yanıtı büyüt seçeneğini tıklayın.
 • Satır içi yanıtla: Yanıtınızın içindeki eski iletileri görmek istiyorsanız “Kısaltılmış içeriği göster” simgesini () görene dek alta doğru ilerleyin ve simgeyi tıklayın.