Cumhurbaşkanı Gül: “Hasan Cemal’e Büyük Ayıp Yapıldı”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret için geldiği Letonya’nın başkenti Riga’da önceki akşam gazetecilerle güncel siyasi gelişmeleri değerlendirdi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Letonya’ya gelirken kendisine eşlik eden Köşe yazarları ve bazı gazetecilerin Ankara te...

Cumhurbaşkanı Gül: “Hasan Cemal’e Büyük Ayıp Yapıldı” (3 Nisan 2013)

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret için geldiği Letonya’nın başkenti Riga’da önceki akşam gazetecilerle güncel siyasi gelişmeleri değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Letonya’ya gelirken kendisine eşlik eden Köşe yazarları ve bazı gazetecilerin Ankara temsilcilerine uçakta değil, Riga’da kaldığı otelde konuştu.

Toplantıya katılan gazetecilerden Hürriyet gazetesinden Hasan Cemal’in aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Gül, Hasan Cemal’e ayıp yapıldığını söyledi. İşte Gül’ün bu konudaki sözleri:

“Doğrusu bu konularda kendi düşüncelerini, fikirlerini rahatlıkla yazan insanları her zaman takdir etmişimdir. Açıkçası Hasan Cemal’e karşı yapılan çok büyük bir ayıptır. Fikirlerini tutarsınız, tutmazsınız o ayrı ama bunları samimiyetle yazıyor… Kendisiyle Basın Danışmanım Ahmet Bey (Sever) vasıtasıyla konuştuk.

(Ayıbın sahibi kim?) Ben gazetesini söylüyorum açıkçası… Yani eğer gazetesine varsa bir empoze, gazetesi de orada direnecek kardeşim… İste Başbakan da söyledi, diğerleri de söyledi, ‘Böyle bir şey bizden yok’ diye. Bir yazarın her şeyini aynen siz de tasvip edeceksiniz, onaylayacaksınız diye bir şey yok. Benim de Hasan Cemal’in aşırı bulduğum fikirleri, şeyleri de var o ayrı bir mevzu ama samimiyetle düşüncelerini yazan, şey eden hele bu konuda (Kürt sorunu) en çok emek harcayan insanlardan birisi (gülerek)…”