Gmail Kullanıcılarına Şok: GSG Google Sizi Gözetliyor!

Google’dan şaşırtıcı açıklama: “Gmail kullanıcılarının e-maillerinin gizli olduğuna ilişkin hiçbir mantıklı beklentisi olmasın” Google,  bir dava için mahkemeye sunduğu raporda, yaklaşık 425 milyon Gmail kullanıcısının e-postalarını üçüncü tarafın erişimine a...

Gmail Kullanıcılarına Şok: GSG Google Sizi Gözetliyor! (15 Ağustos 2013)

Google’dan şaşırtıcı açıklama: “Gmail kullanıcılarının e-maillerinin gizli olduğuna ilişkin hiçbir mantıklı beklentisi olmasın”

Google,  bir dava için mahkemeye sunduğu raporda, yaklaşık 425 milyon Gmail kullanıcısının e-postalarını üçüncü tarafın erişimine açık kabul ettiğini ve gizlilik beklentisi içinde olmaması gerektiğini belirtti.

Google’ın söz konusu açıklamayı yaptığı mahkeme dosyasını ortaya çıkaran Tüketici Takipçisi (Consumer Watchdog) adlı avukat grubu, açıklamayı “çarpıcı bir itiraf” olarak değerlendirdi. Bu durum, Google ve benzer şirketlerin ABD’de Milli Güvenlik Ajansı (NSA)’nın Amerikan yurttaşlarını izlemesi kapsamında nasıl bir rol aldıklarını açıklaması konusunda büyük bir baskıya uğrayacaklarını da gösteriyor.

Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Consumer Watchdog gizlilik müdürü John Simpson “Google sonunda gizliliğe saygı göstermediklerini kabul etti. Onlara inanmalısınız. Eğer e-maillerinizin güvenliğini düşünüyorsanız, Gmail kullanmayın” dedi.

Google’a açılan davanın nedeni, Gmail kullanıcılarını reklam hedefi belirlemek için e-maillerini tarayarak dinleme yasalarına karşı gelmek ve Gmail dışındaki servislerden gelen e-postaların gizliliği üzerineydi. Şirket, söz konusu e-postaların gizliliğini ihlal etmekle suçlanmıştı.

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz: http://www.theguardian.com/technology/2013/aug/14/google-gmail-users-privacy-email-lawsuit