Google’ın Adaletsiz Uygulamasına Küçük İşletmeler ve Blogger’lardan Tepki

KAMİL ERYAZAR Google’ın bir ay önce başlattığı mobil dostu responsive siteleri öne çıkaran yeni 'mobilegeddon' algoritma uygulamasına bloggerlar ve diğer küçük sitelerin sahipleri tepki göstermeye başladılar. ABD merkezli internet devi ...

Google’ın Adaletsiz Uygulamasına Küçük İşletmeler ve Blogger’lardan Tepki (22 Mayıs 2015)

KAMİL ERYAZAR

Google’ın bir ay önce başlattığı mobil dostu responsive siteleri öne çıkaran yeni 'mobilegeddon' algoritma uygulamasına bloggerlar ve diğer küçük sitelerin sahipleri tepki göstermeye başladılar.

ABD merkezli internet devi Google, kurulduğu 1990’lardan beri ilk kez kriter değişikliğine giderek Nisan ayından beri mobil uygulamalara ağırlık veren yeni bir algoritma sistemi uyguluyor. Kullanılan ekran boyutuna göre değişebilen duyarlı mobil tasarıma sahip ve arayüzü diğer internet sitelerine göre daha derli toplu olan siteler (mobile friendly), mobil aramalarda üst sıralarda çıkıyorlar.

Ancak bu uygulama, responsive (mobil görüntüleme) özelliği taşımayan kullandıkları mevcut (ücretsiz) site temalarını yenileyeme olanağı bulamayan binlerce blogger ve küçük site sahiplerini olumsuz etkileyerek, haksız rekabet yaratıyor.

Google’ın uygulamasının, internetin çok sesli yapısı ve düşünce özgürlüğüne bir darbe olduğunu söyleyen kullanıcılar, haksız yere cezalandırıldıklarını söylüyorlar.

Google Şubat ayında yeni uygulama ile ilgili webmaster ve tasarımcıları bilgilendirmiş, sitelerin mobil cihazlarda nasıl göründüklerine ilişkin bir test olanağı da sunmuştu. Ancak bu değişiklikten haberdar olmayan ya da sitelerini yeniden düzenleme olanağı bulunmayan bazı küçük işletmeler ve bloggerlar uygulamadan olumsuz etkilenmeye başladılar.  Üstelik büyük sitelerin de azımsanamayacak bir bölümü henüz responsive özelliğini taşımıyor.

Google’ın uygulamaya başladığı 21 Nisan tarihinden itibaren birçok web sitesinin ziyaretçi sayısında önemli ölçüde azalmalar yaşanmaya başladı. Çünkü Google aramalarının yaklaşık yüzde 60’ı artık mobil cihazlar üzerinden yapılıyor.

Sitenizi test edin

Web sitenizin ya da bloğunuzun “mobil uyumluluk” testini buradan yapabilirsiniz.